{"vars":{{"pageTitle":"Szlabany znikną z państwowych autostrad. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["autostrady","drogi","drogi-szybkiego-ruchu","e-toll","ministerstwo-finansow","myto","podatki","polska","transport","transport-drogowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":111717}} }
300Gospodarka.pl

Szlabany znikną z państwowych autostrad. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r.

W obecnie funkcjonującym systemie poboru opłaty za przejazd autostradą konieczne jest zatrzymanie w Miejscu Poboru Opłat (MPO), pobranie biletu lub wniesienie opłaty i oczekiwanie na podniesienie szlabanu, aby wjechać lub zjechać z autostrady.

Przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza jednak nową metodę poboru opłaty, która pozwoli na wyeliminowanie postojów na bramkach.

W systemie e-TOLL użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w serwisie, który zostanie uruchomiony w maju 2021 r.

Kierowcy pojazdów osobowych (o masie do 3,5 tony) będą mogli uiścić opłatę autostradową na dwa sposoby: poprzez zakup biletu online, na stacjach benzynowych lub w kioskach, albo poprzez System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-TOLL) na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu.

Opłata za przejazd będzie kontrolowana poprzez system kamer wykrywających numery rejestracyjne pojazdów, które poruszają się po drodze. W razie wykrycia braku płatności, kierowcy będą mogli kupić bilet na już przejechaną trasę w ciągu 3 dni od jej zakończenia bez dodatkowej kary.

W kontrolowaniu opłat system kamer uzupełnią patrole policji, Służby Celno-Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego.

Warto pamiętać jednak o tym, że nowy system będzie dotyczył autostrad zarządzanych przez państwo, a nie inwestorów prywatnych.

Drogowy cud w Polsce za cenę kolei: ostatnie dekady to gwałtowny przyrost autostrad i likwidacja torów kolejowych