Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2022 rok. Wzrost PKB ma wynieść 3,9 procent. Jeszcze w styczniu bank przewidywał, że będzie to do 4,7 procent.
Obniżając prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2022 rok do 3,9 proc. uwzględniono fakt, że rosyjska napaść na Ukrainę uderza w gospodarki krajów Europy i Azji Środkowej – podał Bank Światowy w raporcie dotyczącym wpływu wojny na sytuację w regionie.
– Polska, w której znalazło schronienie blisko 60 proc. ludności uciekającej z Ukrainy, może się spodziewać znacznego wzrostu popytu na usługi publiczne i zasoby mieszkaniowe, co wywoła dodatkową presję na finanse publiczne. Z drugiej strony można się spodziewać pozytywnych bodźców dla gospodarki w krótkim okresie na fali wzrostu popytu wewnętrznego – podaje raport.
Instytucja natomiast podniosła, względem poprzedniej prognozy, oczekiwania co do wzrostu PKB na przyszły rok. W 2023 roku ma on wynieść 3,6 proc., czyli 0,2 pkt. proc. więcej.
Natomiast jeśli chodzi o inflację, bank przewiduje że w 2022 roku wyniesie ona 9,6 procent. W kolejnych latach – odpowiednio w roku 2023 i 2024 – ma wynieść 7,5 proc. oraz 4 procent.
Bank ocenia, że Polska gospodarka odbiła się od recesji COVID-19 recesji, rozwijając się w tempie rozwijając się w najszybszym tempie od 2007 roku. Złagodzenie ograniczeń ograniczeń związanych z COVID-19, silny napływ inwestycji oraz korzystne warunki na rynku pracy przyczyniły się do ożywienia gospodarczego.
– Pomimo obniżonej prognozy na 2022 rok, tempo wzrostu PKB w Polsce może być wyższe od średniej wartości dla Europy Środkowej – wskazuje bank.
Władze państw naszego regionu, w reakcji na obecną sytuację geopolityczną, powinny przede wszystkim wzmocnić swoje bufory makroekonomiczne i poprawić wiarygodność polityki, tak aby ograniczyć ryzyko przerwania łańcuchów handlowych i inwestycyjnych – wskazała główna ekonomistka dla regionu Europy i Azji Środkowej w Banku Światowym, Asli Demirgüç-Kunt.
Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa zajmująca się wspieraniem długofalowego wzrostu gospodarczego i rozwoju gospodarczego na świecie, przede wszystkim w krajach rozwijających się. Zapewnia im. m. in. długoterminowe pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu, dotacje dla instytucji publicznych czy pomoc techniczną.
Wojna podbija ceny paliw w Europie. Ale to w Polsce litr benzyny i diesla podrożał najbardziej