{"vars":{{"pageTitle":"Wiceszefowa MFW: Banki centralne mogą być zmuszone odpuścić inflacji. Inaczej ryzykują kryzys","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","mfw","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","najnowsze","strefa-euro","unia-europejska","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":591047}} }
300Gospodarka.pl

Wiceszefowa MFW: Banki centralne mogą być zmuszone odpuścić inflacji. Inaczej ryzykują kryzys

Banki centralne stoją przed koniecznością zaakceptowania przedłużającej się inflacji przekraczającej cel 2 proc., bo zbyt radykalne podwyżki stóp procentowych mogłyby wywołać kryzysy w zadłużonych krajach. Jednocześnie swoją cegiełkę do walki z inflacja powinny dokładać rządy, zaostrzając politykę budżetową, ocenia Gita Gopinath, wiceszefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Przemawiając na konferencji Europejskiego Banku Centralnego w Sintrze w Portugalii, Gopinath podkreśliła, że decydenci stoją przed trudnym wyborem między zapobiegnięciem potencjalnego krachu w mocno zadłużonych krajach, a znacznym podniesieniem kosztów kredytów, aby ograniczyć uporczywą inflację – informuje Financial Times.


Czytaj także: Argentyna znowu bankrutuje. Musi się układać z MFW, by uniknąć niewypłacalności


Uporczywy wzrost cen

Chociaż Gopinath przyznała, że taki scenariusz musi się jeszcze zmaterializować, zaznaczyła możliwość scenariusza, gdzie banki centralne dostosują swoją reakcję i będą skłonne tolerować wyższą inflację przez dłuższy czas. Zadłużenie się wielu europejskich rządów sprawia, że są one podatne na kolejny kryzys finansowy, co jest przedmiotem obaw Gopinath. Wiceszefowa MFW zwróciła uwagę, że inflacja zbyt długo dostosowuje się do celów, potencjalnie prowadząc do utrwalonego wzrostu cen.

Gopinath podkreśliła także, że gdy rządom brakuje przestrzeni fiskalnej lub wsparcia politycznego, aby rozwiązać problem, banki centralne mogą być zmuszone do modyfikacji funkcji reakcji polityki pieniężnej, aby dostosować się do napięć finansowych.

Ostrzegła jednak, że banki centralne powinny zachować ostrożność i ustawić wysoko poprzeczkę przed zaakceptowaniem poziomów inflacji powyżej celu 2 proc. przez dłuższy czas, ponieważ może to zaostrzyć presję inflacyjną, podobnie jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych – podaje FT.

Obawy o stopy procentowe

Wiceszefowa MFW wyraziła też obawy o regionalne skutki napięć finansowych w strefie euro, z potencjalnie dużym wzrostem stóp procentowych w zadłużonych gospodarkach. Sytuacja ta może zwiększyć podatność na zagrożenia wynikające z zadłużenia gospodarstw domowych i znacznego odsetka kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu w niektórych krajach.

W swoim wystąpieniu Gopinath zaleciła, aby Europejski Bank Centralny i inne banki centralne były przygotowane do asertywnego reagowania na utrzymujące się oznaki inflacji, nawet jeśli prowadzi to do znacznego ochłodzenia na rynkach pracy.

Jak walczyć z inflacją?

Aby walczyć z inflacją, Gopinath radzi rządom ograniczenie wydatków finansowanych deficytem w celu obniżenia popytu. Dzięki temu, jej zdaniem podwyżki stóp procentowych mogłyby być mniejsze.

Biorąc pod uwagę obecne warunki gospodarcze charakteryzujące się wysoką inflacją i rekordowymi poziomami zadłużenia, argumentowała za zaostrzeniem polityki fiskalnej, stwierdzając, że prognozowane deficyty fiskalne w wielu krajach G7 są już zbyt długo za wysokie.

Rządy UE muszą zmniejszyć zadłużenie

Oprócz tych środków, Gopinath wezwała rządy UE do ustanowienia nowych regulacji mających na celu zmniejszenie deficytów budżetowych i poziomów zadłużenia, które przekroczyły 100 procent PKB w kilku krajach.

Do takich państw należą np. Francja i Włochy. Wiceszefowa MFW opowiedziała się również za stworzeniem jednolitego systemu ubezpieczenia depozytów dla wszystkich banków strefy euro, zastępując istniejące rozdrobnione systemy krajowe.

Czytaj także: