{"vars":{{"pageTitle":"Będą uproszczenia dotyczące kredytu na innowacje technologiczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","covid-19","koronawirus","mfipr","ministerstwo-funduszy-i-polityki-regionalnej","pandemia","pandemia-koronawirusa","polska","sars-cov-2"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":45485}} }
300Gospodarka.pl

Będą uproszczenia dotyczące kredytu na innowacje technologiczne

Wyższa premia technologiczna, możliwość pokrycia wkładu własnego i więcej wydatków podlegających refundacji – takie zmiany w kredycie na innowacje technologiczne przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ułatwienia te mają być częścią rządowego pakietu antykryzysowego.

Ministerstwo zaproponowało, by w specustawie związanej z przeciwdziałaniem skutkom koronawirusa znalazły się także uproszczenia dotyczące kredytu na innowacje technologiczne.

„Najważniejsze zmiany, z których skorzystają firmy, to m.in. zniesienie ograniczenia kwoty premii technologicznej – teraz będzie to nawet więcej niż 6 milionów złotych czy rozszerzenie i uszczegółowienie katalogu wydatków kwalifikowanych projektu – obok kosztów zakupu, montażu i uruchomienia nowych albo używanych środków trwałych, będzie możliwość refundacji kosztów ich transportu” – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

„Do tego proponujemy zniesienie wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju oraz możliwość przeznaczenia kredytu technologicznego na pokrycie wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu, co do tej pory nie było możliwe” – dodaje szefowa resortu.

Zmiany te zostaną włączone do pakietu antykryzysowego, nad którym pracuje rząd. Resort zakłada, że dzięki ułatwieniom wielu przedsiębiorstwom, odczuwającym ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, łatwiej będzie podejmować decyzje inwestycyjne, utrzymać produkcję i miejsca pracy.

Kredyt na innowacje technologiczne jest rozwiązaniem współfinansowanym z funduszy unijnych w Programie Inteligentny Rozwój. Za wdrażanie premii technologicznej odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj także:

>>> Ułatwiono dostęp personelu medycznego do badań na koronawirusa

>>> Ukraina wkroczyła w drugi etap walki z koronawirusem