{"vars":{{"pageTitle":"Bitwa na trybunały. PiS chce zbadania przepisów o TS przez TK. W tle sprawa prezesa NBP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","bank-centralny","ko","najnowsze","nbp","pis","trybunal-stanu","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"1 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":635682}} }
300Gospodarka.pl

Bitwa na trybunały. PiS chce zbadania przepisów o TS przez TK. W tle sprawa prezesa NBP

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o Trybunale Stanu. Chodzi o zasadę, zgodnie z którą samo postawienie przed TS prowadzi do zawieszenia wykonywania funkcji przez oskarżonego. 

Wniosek posłów PiS to reakcja na wcześniejsze zapowiedzi ze strony polityków nowej koalicji, w skład której wchodzą KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica, postawienia przed TS prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Szczególnie posłowie KO z liderem partii Donaldem Tuskiem na czele deklarowali wykonanie takiego ruchu. Już latem ubiegłego roku Donald Tusk mówił o szefie banku centralnego: „Adam Glapiński jest nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP. Nie trzeba będzie ustawy”. W ubiegłym tygodniu podkreślał natomiast:

– W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunał Stanu prezesa NBP.

Tylko Trybunał Stanu może pozbawić stanowiska

Postępowanie przed Trybunałem miałoby być sposobem na pozbawienie funkcji szefa banku centralnego, bo zgodnie z ustawą o NBP prezesa można jej pozbawić w sytuacji, gdy TS orzeknie zakaz pełnienia przez niego funkcji publicznych. O tym, że choć łatwo się składa takie deklaracje, to jednak znacznie trudniej je zrealizować pisaliśmy w artykule „Jak postawić kogoś przed Trybunał Stanu, czyli kto, kiedy i za co może być pociągnięty do odpowiedzialności? [EXPLAINER]”.

Już samo podjęcie przez Sejm uchwały o postawieniu danej osoby w stan oskarżenia, powoduje zawieszenie jej w sprawowaniu urzędu. I właśnie zbadania, czy ten przepis jest zgodny z konstytucją w przypadku prezesa Narodowego Banku Polskiego chce grupa posłów PiS.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Z informacji zamieszczonych na stronie TS wynika, że politycy PiS kwestionują też zapis o tym, że wystarczy bezwzględna większość głosów do postawienia w stan oskarżenia prezesa NBP.

To też może Cię zainteresować: