{"vars":{{"pageTitle":"Bloomberg: Inwestorzy zaalarmowani konfliktem Polski z amerykańskim Discovery","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy","zagranica-o-polsce"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","bloomberg","discovery","fundusze-private-equity","inwestycje","media","polityka","prawo","unia-europejska","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":171966}} }
300Gospodarka.pl

Bloomberg: Inwestorzy zaalarmowani konfliktem Polski z amerykańskim Discovery

Kontrowersyjny projekt ustawy o radiofonii i telewizji ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu, ale niezależnie od tego, co się z nim dalej stanie, szkody mogły już zostać wyrządzone – pisze Bloomberg, najważniejsza finansowa agencja prasowa świata. 

„Populistycznemu rządowi Polski nie jest obce robienie sobie wrogów, czy to wśród sędziów, migrantów, mniejszości seksualnych czy Unii Europejskiej. Jego walka z Discovery może być trudniejsza do przeoczenia przez inwestorów” – zaczyna swój artykuł Bloomberg, wydawca informacyjny specjalizujący się w wiadomościach finansowych, którego terminale znajdują się w biurach wszystkich najważniejszych banków i funduszy na świecie.

Dalej dziennikarze agencji Maciej Onoszko i Wojciech Moskwa opisują tło sporu polskiego rządu z Discovery, właścicielem telewizji TVN. Przypominają, że rząd chce wprowadzić prawo, które zmusiłoby amerykański koncern medialny do sprzedaży stacji TVN.

Oprócz tego Bloomberg przypomina, że istnieje realna groźba, że TVN nie zostanie przedłużona koncesja na nadawanie w Polsce, a dodatkowo nasz kraj ma „unikać orzeczeń sądów UE, z którymi się nie zgadza, naruszając paneuropejski system prawny, który pomógł mu przyciągnąć około 200 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych od momentu przystąpienia do Wspólnoty w 2004 roku”.

Te wszystkie działania rodzą według Bloomberga pytania o to, czy w Polsce, gdzie władze zazwyczaj zachęcały do tworzenia nowych miejsc pracy, nastąpiła zmiana w podejściu do inwestorów.

„Dla inwestora najważniejsza jest stabilność prawna i dialog” – powiedział agencji Krzysztof Krawczyk, który kieruje polskim ramieniem CVC Capital, jednego z największych na świecie funduszy private equity.

„Z inwestorami należy rozmawiać, a nie traktować ich jak wrogów. Niestety, często sami tego doświadczamy” – dodaje Krawczyk.

„Transfery od UE warte miliardy euro są potencjalnie zagrożone, wraz z reputacją Polski jako miejsca, gdzie inwestorzy mogą uzyskać uczciwy proces” – powiedział z kolei cytowany w artykule Wojciech Kozłowski, partner w firmie prawniczej Dentons w Warszawie.

Polecamy także: