{"vars":{{"pageTitle":"Bornholm znów ma dostęp do prądu. Przerwa spowodowana lokalną awarią [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["awaria","bornholm","dania","energetyka","infrastruktura","morze-baltyckie","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"10 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":366776}} }
300Gospodarka.pl

Bornholm znów ma dostęp do prądu. Przerwa spowodowana lokalną awarią [AKTUALIZACJA]

Mieszkańcy duńskiej wyspy Bornholm mieli dziś rano niemiłą niespodziankę. Przed 8:00 rano zabrakło zasilania na całym jej terenie.

Przyczyny awarii nie podano. Operatorzy sieci Energinet i TREFOR wkrótce poinformowali, że pracują nad poprawą sytuacji.

Po 9:30 TREFOR podał, że już jedna trzecia wyspy z powrotem ma zasilanie. Po 10:00 Energinet podał, że zasilanie ma już dwie trzecie odbiorców na wyspie.

Jeszcze przed 10:00 TREFOR informował też o zakłóceniach w dostawie prądu w okolicy Brejning na Półwyspie Jutlandzkim.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, do 12:00 zasilanie na wyspie przywrócono. – Kabel między Bornholmem a Szwecją znów działa. Przerwa w dostawie prądu spowodowana jest lokalną awarią na Bornholmie – podał Energinet na Twitterze.

Skąd Bornholm ma prąd

Energia elektryczna dociera na Bornholm kablem podmorskim ze Szwecji. Operatorem połączenia jest duński Energinet.

W ciągu ostatnich 20 lat kabel był już kilkukrotnie uszkodzony. Wówczas zasilanie na wyspie zapewniały lokalne elektrownie węglowe i generatory diesla.

W 2018 r. kabel został wkopany głębiej w dno morskie, jednak nie uchroniło go to w pełni przed kolejnymi uszkodzeniami.

Bezpieczeństwo infrastruktury

Bezpieczeństwo kabli i innej podmorskiej infrastruktury znalazło się w centrum uwagi Europejczyków po niedawnych wyciekach i wybuchach na gazociągach Nord Stream.

O konieczności wzmocnienia działań na rzecz ochrony kluczowej infrastruktury mówiła w ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim proponowała m.in. wzmożenie monitoringu i zintensyfikowanie współpracy z NATO.

Bornholm znajduje się w niedużej odległości od miejsc, w których doszło do wybuchów na przełomie września i października. Znaczenie wyspy jest tym większe, że Dania – we współpracy z Niemcami – chce tam budować „wyspę energetyczną”, połączoną z istniejącymi i planowanymi morskimi farmami wiatrowymi.

Czytaj również: