Niemal co trzecie przedsiębiorstwo budowlane spodziewa się wyższych przychodów, a co czwarte planuje zwiększyć inwestycje. Poprawy płynności finansowej oczekuje 29 proc. firm, a pogorszenia jedynie 4 proc., wynika z badania w ramach Barometru EFL.
Jak dowiadujemy się z badania, z kwartału na kwartał rośnie grupa optymistów inwestycyjnych. Wzrost inwestycji w III kwartale 2024 roku prognozuje 23 proc. firm budowlanych. To o 4 punkty procentowe więcej niż kwartał wcześniej. Wciąż jednak zdecydowana większość zapytanych (68 proc.) uważa, że pozostaną one na niezmienionym poziomie.
Jednocześnie 14 proc. przedsiębiorstw boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jest to wynik o 10 punktów procentowych niższy niż trzy miesiące wcześniej i najniższy wśród badanych branż.
Nastroje są stabilne
Badanie pokazało również, że subindeks Barometru EFL na III kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 54,1 punktu, tj. o 4,6 punktu mniej niż w poprzednim kwartale tego roku. Jednak wartość wskaźnika już po raz czwarty z rzędu utrzymuje się powyżej progu 50 punktów, co oznacza, że nastroje są stabilne.
– Na stwierdzenie, że w branży budowlanej zaczyna się źle dziać, jest zdecydowanie za wcześnie. To pierwszy spadek wskaźnika od roku, który i tak utrzymuje się na najwyższym poziomie wśród wszystkich badanych przez nas branż. Firmy budowlane zdają sobie sprawę, że okres wakacyjny oznacza minimalne spowolnienie prac, i na razie nie wysuwałbym zbyt pochopnych wniosków. Część firm cały czas liczy na to, że zostaną pośrednimi beneficjentami odblokowanych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Wciąż też nie ma zielonego światła dla programu kredytowego Mieszkanie na Start, z którego pośrednio skorzysta branża. Optymistycznym sygnałem jest także sukcesywny wzrost grupy przedsiębiorców planujących większe nakłady na inwestycje – powiedział prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w komunikacie.
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, a jego wyniki są publikowane co kwartał.
To też może Cię zainteresować:
- Polska branża budowlana w tarapatach. Rośnie zadłużenie i spada zaufanie banków
- Branża wykończeniowa w opałach. Polacy odkładają remonty na później
- Biznes apeluje: Polska potrzebuje imigrantów zarobkowych. Luka na rynku pracy jest zbyt duża
- Niezapłacone faktury to duży problem polskich firm. Padł kolejny rekord