{"vars":{{"pageTitle":"Jest projekt budżetu UE na 2022: ponad 311 mld euro na cyfryzację, ekologię i odbudowę po pandemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budzet-2022","cyfryzacja","gospodarka","komisja-europejska","next-generation-eu","odbudowa-po-pandemii","pandemia","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":145622}} }
300Gospodarka.pl

Jest projekt budżetu UE na 2022: ponad 311 mld euro na cyfryzację, ekologię i odbudowę po pandemii

Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu Unii Europejskiej na 2022 rok. Jego wysokość bazowa to 167,8 mld euro, która zostanie uzupełniona szacunkową kwotą 143,5 mld euro w postaci dotacji w ramach NextGenerationEU.

Znamy szczegóły propozycji budżetowej Wspólnoty na przyszły rok. Komisja zatwierdziła wysokość kwot w budżecie podstawowym i dodatkowych dotacji w ramach mechanizmu NextGenerationEU, mającego sfinansować odbudowę gospodarczą po pandemii.

Priorytet budżetowy? Ekologia i cyfryzacja

Przyjęta propozycja budżetu odzwierciedla priorytety polityczne Unii. Priorytetowo traktowane będą wydatki dotyczące ekologii i cyfryzacji, aby Europa była bardziej odporna i lepiej przygotowywana do wymogów przyszłości – podaje Komisja.

Przedstawiona propozycja zawiera „wsparcie finansowe na niespotykanym dotychczas poziomie, które ma wzmocnić odbudowę Europy po kryzysie zdrowotnym i gospodarczym. Będziemy pomagać obywatelom, przedsiębiorstwom i regionom najbardziej dotkniętym pandemią” – powiedział komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za sprawy budżetu UE.

Konkretne wydatki, które planuje Komisja to między innymi:

NextGenerationEU

Projekt budżetu obejmuje wydatki w ramach NextGenerationEU. Mają one zostać sfinansowane z pożyczek na rynkach kapitałowych oraz z zasobów własnych Unii.

Jeśli chodzi o te drugie, w projekcie budżetu ujęte są dwie kwoty dla każdego programu – środki na zobowiązania i środki na płatności.  „Zobowiązania” dotyczą finansowania, które można uzgodnić w umowach w danym roku (mają wynieść 167,8 md euro) natomiast „płatności” to środki faktycznie wydatkowane (169,4 mld euro)

Rzeczywiste płatności w ramach NextGenerationEU mogą być niższe i będą oparte na dokładnych szacunkach zmieniających się wraz z upływem czasu.

Wszystkie państwa członkowskie UE zatwierdziły już decyzję w sprawie zasobów własnych, Komisja może więc rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie odbudowy Europy w ramach NextGenerationEU.

Lewica dogadała się z rządem PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy