{"vars":{{"pageTitle":"Fundusz na transformację regionów węglowych w UE przyjęty. Polska może być największym beneficjentem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","energetyka","fundusz-sprawiedliwej-transformacji","klimat","rada-ue","sprawiedliwa-transformacja","transformacja-energetyczna","unia-europejska","wegiel"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"7 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":145059}} }
300Gospodarka.pl

Fundusz na transformację regionów węglowych w UE przyjęty. Polska może być największym beneficjentem

Rada Unii Europejskiej przyjęła Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji o wartości 17,5 mld euro. Pieniądze mają sprawić, że transformacja energetyczna w UE będzie sprawiedliwa i inkluzywna.

Z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji finansowane będą projekty, które obniżą społeczno-gospodarcze koszty ekologicznej transformacji w UE. Są skierowane dla społeczności w UE zależnych od paliw kopalnych lub wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu. Powstał z myślą o regionach, którym potrzebna jest dywersyfikacja lokalnej gospodarki.

Rozporządzenie w tej spraw zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wejdzie w życie następnego dnia po publikacji.

Regiony węglowe w UE

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji odpowiada na odmienne problemy regionów Europy związane z zieloną transformacją. Regiony i państwa członkowskie UE zaczynają transformację klimatyczną w różnych punktach wyjścia i z różnymi zasobami.

To narzędzie finansowe ma zapewnić przedsiębiorstwom i pracownikom wsparcie na szczeblu lokalnym. Ma na celu zapobieganie pogłębianiu się różnic poprzez inwestycje na terytoriach, które muszą stopniowo wycofywać produkcję i wykorzystanie węgla, węgla brunatnego, torfu i łupków bitumicznych lub przekształcać silnie zanieczyszczające gałęzie przemysłu.

“Powodzenie Europejskiego Zielonego Ładu zależy od naszych działań na rzecz łagodzenia skutków, jakie niesie on dla podmiotów najbardziej dotkniętych dekarbonizacją gospodarki” – powiedział Nelson de Souza, portugalski minister planowania.

Pieniądze w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Finansowanie będzie dostępne tylko dla tych regionów, które przedstawią terytorialne plany sprawiedliwej transformacji.
Muszą przygotować je państwa członkowskie wraz z właściwymi władzami lokalnymi i regionalnymi. Planach wskażą najbardziej dotknięte obszary i ich potrzeby w zakresie inwestycji.


Czy region Turowa otrzyma finansowanie z FST? Piszemy o tym tutaj: Turów po orzeczeniu TSUE. Co może teraz zrobić Polska?


“Na całkowitą sumę 17,5 mld euro (w cenach z 2018 roku) składa się kwota 7,5 mld euro na zobowiązania budżetowe na okres 2021–2027 i kwota 10 mld euro z instrumentu Next Generation EU służącego odbudowie udostępniona na lata 2021, 2022 i 2023” – informuje Rada UE.

Państwa członkowskie również dodadzą swoje środki finansowe w programy w ramach FST. Poza tym, mogą one dokonywać przesunięć środków z europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

To w sumie blisko 30 mld euro na inwestycje związane ze sprawiedliwą transformacją.

Polska jest największym beneficjentem nowego Funduszu. Może otrzymać z niego nawet 3,5 mld euro. Aby uzyskać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, regiony muszą przedłożyć plany szczegółowo opisujące, jak zamierzają zarządzać zamykaniem kopalń i przekwalifikować pracowników.

Część środków jest jednak zamrożona. Według decyzji podjętej przez szefów rządów państw UE, 50 proc. środków z FST ma zależeć od tego, czy kraj poparł cel neutralności klimatycznej do 2050 roku – a Polska nadal nie zobowiązała się do wdrożenia takiego celu neutralności klimatycznej.


Czytaj też: Bank Światowy doradzi Polsce w sprawiedliwej transformacji regionów węglowych


Jak FST pomoże zdekarbonizować regiony UE?

Funduszu ma pomóc ludziom w dostosowaniu się do nowego modelu gospodarki. Będzie więc ułatwiać znalezienie nowych form zatrudnienia, m.in. poprzez inwestowanie w szkolenia i przekwalifikowanie pracowników i osób poszukujących prac. Ma też oferować wsparcie przy poszukiwaniu pracy oraz środki na rzecz włączenia społecznego.

FST będzie też wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym start-upy, a także tworzenie nowych firm.
Inne rodzaje inwestycji obejmują badania naukowe i innowacje, transfer zaawansowanych technologii, przystępną cenowo energię ekologiczną i magazynowanie energii, obniżenie emisyjności transportu lokalnego, cyfryzację i wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów.

Wsparcia nie otrzymają inwestycje związane z elektrowniami jądrowymi, paliwami kopalnymi i wyrobami tytoniowymi.

Raport: Lwia część unijnych środków na transformację energetyczną pójdzie do państw, które nie mają strategii odejścia od węgla