{"vars":{{"pageTitle":"Ceny paliw pójdą w górę. Kierowcy wciąż walczą z wyższymi kosztami tankowania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza","analiza-ekspercka","benzyna","ceny-paliw","ceny-paliw-w-europie","diesel","inflacja","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"14 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":596476}} }
300Gospodarka.pl

Ceny paliw pójdą w górę. Kierowcy wciąż walczą z wyższymi kosztami tankowania

Oczekiwany, umiarkowany wzrost cen paliw w kraju to efekt wyższych hurtowych cen paliw w następstwie wzrostu cen ropy naftowej i produktów gotowych na europejskim rynku ARA, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

6,49 zł/litr oraz 6,24 zł/litr to średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz oleju napędowego na krajowych stacjach. W skali tygodnia benzyna podrożała średnio 2 gr/litr, natomiast olej napędowy 5 gr/litr. Biorąc pod uwagę obowiązujące na krajowym rynku paliw promocje, w rzeczywistości kierowcy mogą zatankować 30 – 40 gr/litr taniej.

Średnia cena benzyny Pb95 w UE to obecnie około 7,22 zł/litr (1,62 euro/litr), natomiast diesla 6,75 zł/litr (1,52 euro/litr). Najniższe ceny benzyny Pb95 (5,77 zł/litr) i diesla (5,54 zł/litr) są obecnie w Bułgarii. Najwyższe ceny benzyny (średnio blisko 8,8 zł/litr) spotkamy w Holandii. Za diesla najwięcej zapłacimy w Szwecji – średnio 8,43 zł/litr. Polska ma obecnie czwarte najniższe ceny paliw w UE po Bułgarii, Malcie i Rumunii.


Czytaj również: Nowe biopaliwo od Orlenu już w przyszłym roku. Koncern przyspieszy inwestycje


Paliwo na polskich stacjach nieznacznie zdrożeje

W drugiej połowie lipca średnia cena benzyny Pb95 w Polsce może wzrosnąć do około 6,55 – 6,59 zł/litr. Średnia krajowa cena oleju napędowego może kształtować się w okolicach 6,34 – 6,39 zł/litr.

Oczekiwany, umiarkowany wzrost cen paliw w kraju to efekt wyższych hurtowych cen paliw w następstwie wzrostu cen ropy naftowej i produktów gotowych na europejskim rynku ARA.

Ceny wrześniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły w rejon 81 dolarów za baryłkę i był to trzeci tydzień wzrostu cen ropy naftowej. Ceny ropy Brent są najwyższe od końca kwietnia. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły do 64 dolarów za baryłkę.

OPEC szacuje wzrost światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku o 2,44 mln baryłek dziennie, natomiast w przyszłym o 2,25 mln baryłek dziennie. Motorem napędowym światowego wzrostu konsumpcji mają być gospodarki azjatyckie, głównie Chiny i Indie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej i paliw w tym roku o 2,2 mln baryłek dziennie do 102,1 mln baryłek dziennie, natomiast w przyszłym o 1,1 mln baryłek dziennie. Prognozy dla 2023 roku zostały zrewidowane w dół o 0,22 mln baryłek dziennie. Zgodnie z danymi IEA w czerwcu eksport rosyjskiej ropy naftowej i paliw spadł o 0,6 mln baryłek dziennie do 7,3 mln baryłek dziennie i był to najniższy poziom od marca 2021 roku.

Polecamy również: