Wzrost cen żywności zmusza Polaków do jej przemyślanego kupowania. To z kolei sprawia, że mniej jej marnujemy, wynika z badań zleconych przez BIG InfoMonitor.
Według sondażu przeprowadzonego w lipcu tego roku nadal jedna trzecia ankietowanych przyznaje się, że traci pieniądze z powodu marnotrawienia żywności. Jednak z roku na rok są to coraz mniejsze kwoty. W tym roku średnio jest to 37 zł na miesiąc. Przy czym marnotrawienie jedzenia o wartości mniejszej niż 100 zł miesięcznie zadeklarowało 26 proc. respondentów.
– W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło znacznie więcej pytanych, bo aż 38 proc. Podobnie jest w przypadku osób twierdzących, że w ogóle nie marnują produktów spożywczych. W 2021 można było spotkać się z tym w nieco ponad połowie (52 proc.) polskich domów, natomiast teraz jest tak już w 65 proc. przypadków – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor cytowany w komunikacie firmy.
Jego zdaniem to skutek pogorszenia się sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Rosnąca inflacja, a z nią wzrost cen żywności zmusza Polaków do bardziej racjonalnego gospodarowania gotówką. Bo zbadań wynika, że większą skłonność do wyrzucania żywności mają ci, którzy określają siebie jako zamożnych i mogących pozwolić sobie na wszystkie wydatki
– Inaczej jest w domach, gdzie pieniędzy brakuje nawet na podstawowe potrzeby. Aż 90 proc. respondentów znajdujących się w takiej sytuacji, w lipcu br. zadeklarowało, że w ogóle nie marnuje produktów spożywczych. To samo dotyczy seniorów, bo w grupie wiekowej 65+, takiej odpowiedzi udzieliło ponad 80 proc. osób. Co więcej, 70 proc. zapytanych emerytów robi zakupy spożywcze wyłącznie w sposób przemyślany – podaje BIG InfoMonitor w komunikacie.
Ci, którzy marnują żywność najczęściej robią to przez roztargnienie. Ponad połowa respondentów twierdzi, że dzieje się tak, bo zapominają o kupionym produkcie, który się z czasem psuje.
– Kolejną istotną przyczyną wyrzucania jedzenia jest przygotowywanie zbyt dużych porcji (28 proc.) oraz robienie zbyt dużych zakupów (23 proc.). 13 proc. pytanych zadeklarowało, że głównym powodem marnotrawstwa w ich domach jest robienie zakupów bez listy – stwierdza BIG InfoMonitor.
Badanie zostało przeprowadzone przez Quality Watch zrealizowane w dniach 15-18 lipca 2022 r. na próbie 1069 dorosłych Polaków.
Polecamy także:
- Sprzedaż europejskiej żywności spadnie przez wojnę. „Niepewność jest ogromna”
- Na świecie zabraknie jedzenia. „Rosja kradnie zboże, niszczy magazyny żywności i blokuje porty”
- Skokowy wzrost cen żywności grozi klęską głodu. Tak wojna na Ukrainie uderzy w biednych na świecie
- Szef Banku Światowego: grozi nam katastrofa humanitarna. Ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent
- ONZ: 2022 będzie rokiem głodu. „Potrzeby są niebotyczne, zasoby osiągnęły dno”