Duży wzrost płac to jeden z tych czynników, które mogą podbijać inflację w kolejnych miesiącach, uważa Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku. Polska z jedną z najniższych w Unii Europejskiej stóp bezrobocia ma dziś szczególnie mocno rozgrzany rynek pracy, dodaje.
Tak dużego realnego wzrostu płac w Polsce, jak obecnie, nie było od lat. Tempo podwyżek wynagrodzeń znacznie przekracza poziom wzrostu cen. Różnica między wzrostem pensji a inflacją jest największa od dwóch dekad.
Piotr Arak zwraca uwagę, że zbiega się tu kilka czynników, które mogą mieć wpływ na równowagę makroekonomiczną w kraju. Z jednej strony mamy bardzo niskie bezrobocie. Z drugiej bardzo wysokie, rekordowe zatrudnienie. Jednak nawet 17 mln osób aktywnych na rynku pracy nie jest w stanie zniwelować dużego zapotrzebowania na pracowników, zgłaszanego przez pracodawców.
– Jesteśmy historycznie w momencie największego ssania na rynku pracy i największego zapotrzebowania na pracowników. I jednocześnie mamy lekki odpływ ukraińskich uchodźców do Niemiec, w granicach 50 do 100 tysięcy, a także dodatkowo zmniejszenie się napływu nowych cudzoziemców. To ze względu na zastopowanie niektórych programów, które były wprowadzone wcześniej, a dotyczyły łatwiejszego uzyskania wiz – mówił Piotr Arak w rozmowie z 300Gospodarką, przeprowadzonej w czasie kongresu Impact’24.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
To właśnie wysoka temperatura na rynku pracy może podtrzymywać duże tempo podwyżek płac, podbite wcześniej przez wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej, czy zwiększeniem pensji minimalnej. Nie przez przypadek według naszego rozmówcy Rada Polityki Pieniężnej właśnie w sytuacji na rynku pracy upatruje największego ryzyka dla inflacji.
A inflacja, która w ostatnim czasie spadała, znów zacznie rosnąć. Jak mówił Piotr Arak może ona sięgnąć 4,5 – 5 proc., „może nawet 5,5 proc.”
– Ta inflacja będzie powodować, że bank centralny nie będzie miał żadnych przesłanek, żeby dokonać obniżki stóp procentowych, ze względu na wewnętrzne cechy naszej gospodarki – mówił ekonomista.
Cały wywiad można obejrzeć tutaj:
Polecamy też inne rozmowy, jakie przeprowadziliśmy na Impact’24:
- Podatek bankowy do zmiany? Wywiad z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego [WIDEO]
- Wobec Rosji musimy być konsekwentni. Rozmowa z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich [WIDEO]
- Jak skutecznie bronić się przed dezinformacją? „Trwa wyścig” [WIDEO]
- Pokolenie Z zatrzyma patodeweloperkę? „Mają inne potrzeby” [WIDEO]
- Polski rynek e-commerce mógłby rosnąć szybciej. Firmy powinny wyjść za granicę [WIDEO]
- Budowa startupu to duże wyzwanie. Przedstawiciel banku radzi, jak szukać finansowania [WIDEO]