{"vars":{{"pageTitle":"Co z obniżką stóp procentowych? Litwiniuk z RPP: w Radzie jest "niepohamowana wola" dyskusji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","ceny-energii","inflacja","najnowsze","nbp","pkb","polityka-fiskalna","przemyslaw-litwiniuk","rpp","stopy-procentowe","wybory-prezydenckie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"9 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":732311}} }
300Gospodarka.pl

Co z obniżką stóp procentowych? Litwiniuk z RPP: w Radzie jest „niepohamowana wola” dyskusji

Warunki do obniżek stóp procentowych mogą zrealizować się w lipcu 2024 r., ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk, podtrzymując swoje wcześniejsze stanowisko. Wskazał, że istnieje „niepohamowana wola” dyskusji w Radzie co do analiz możliwości obniżek stóp procentowych w marcu 2025 r.

– Jest taka niepohamowana wola prowadzić bieżące analizy nad możliwością dokonania zmian już od marca. Mój pogląd jest taki, że te warunki mogą się ziścić dopiero w lipcu – ja ten pogląd prezentowałem, czyli po ustaniu ryzyk cyklu wyborczego – powiedział Litwiniuk w Tok FM.

Stwierdził, że ceny energii w przyszłym roku mogą stanowić ryzyko w dół dla ścieżki inflacji. Litwiniuk podkreślił, że „nikt nie jest w stanie przewidzieć dziś, jakie będą ceny hurtowe energii po wrześniu 2025 roku”.

– Co więcej, z zatwierdzonych taryf wynika, że nie były by to w aktualnych warunkach rynkowych ceny znacząco wyższe od aktualnie zamrożonych – wskazał członek RPP.

Wiosną dyskusja nad zmianami

Poza tym członek RPP ocenił czwartkowe wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego następująco: „Ja bym raczej kwalifikował je jako zbyt ostrożne”.

– Nie ma dość danych uzasadniających tak stanowcze odsunięcie decyzji, a tym bardziej dyskusji na dłuższą perspektywę. Myślę, że Rada z pewnością będzie chciała dyskutować zmiany już wiosną po obejrzeniu projekcji marcowej – powiedział Litwiniuk.

Podczas konferencji prasowej Glapiński wskazał, że przyjęcie przez Sejm projektu ustawy o częściowym (do września 2025 r.) zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych sprawia, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych przesunie się na październik 2025 r., a same decyzje – na 2026 r.

Luźna polityka fiskalna

Litwiniuk ocenił również, że luźna polityka fiskalna obecnie nie sprzyja obniżkom stóp procentowych.

– Trzeba obserwować dane z gospodarki. Jeśli chodzi o PKB – są mniej optymistyczne, inflacja też jest na razie na podwyższonym poziomie, ale z różnych względów. Między innymi są to opóźnione skutki wprowadzenia przywrócenia 5-procentowego VAT-u na żywność, no wiele innych czynników. Planowane zacieśnienie fiskalne – tutaj chciałem pokazać to ryzyko cyklu wyborczego z drugiej strony. Do wyborów prezydenckich z przykrością to stwierdzam, nie obserwujemy zacieśnienia fiskalnego – powiedział członek Rady.

Wskazał, że „to wszystko będzie sprzyjać do tego, aby w drugiej połowie przyszłego roku odpowiedzialnie rozprawić się z kwestią dostosowania parametrów polityki pieniężnej”.

Polecamy też: