{"vars":{{"pageTitle":"Coraz więcej Polaków chce oszczędzać energię. Wysokie rachunki za prąd to główny powód","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","energia","najnowsze","oszczednosci","oszczedzanie-energii","smart-home"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"5 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":670946}} }
300Gospodarka.pl

Coraz więcej Polaków chce oszczędzać energię. Wysokie rachunki za prąd to główny powód

Aż 61 proc. ankietowanych chce w tym roku oszczędzać energię bardziej niż w poprzednim, wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research. Rośnie również zainteresowanie urządzeniami typu smart home. Przyczyna to spodziewany wzrost cen za energię. 

Według ekspertów z Netatmo, firmy produkującej urządzenia do tzw. inteligentnych domów, kluczową kwestią w oszczędzaniu energii jest zrozumienie gdzie i w jaki sposób jest ona pobierana. Wiele urządzeń domowych stale włączonych może generować niepotrzebne koszty. Korzystając z urządzeń typu smart home użytkownicy otrzymują raporty o ich działalności, przez co są w stanie zoptymalizować ich użytkowanie. Zautomatyzowanie zarządzania domem oraz dostosowanie pracy urządzeń do własnych potrzeb to nie tylko większy komfort ale i mniejsze opłaty.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


 – Ponad 40 proc. ankietowanych w badaniu korzysta już z rozwiązań smart home. Najpopularniejszymi urządzeniami są: inteligentne termostaty (17,5 proc.), inteligentne kontrolery do klimatyzacji i pomp ciepła (15 proc.) oraz inteligentne głowice termostatyczne (9 proc). Wszystkie z tych urządzeń pozwalają nie tylko na automatyzację zarządzania domem. Mogą również na dostęp do raportów zużycia energii i dostosowanie harmonogramu ich pracy do własnych potrzeb. Tym samym domownicy zwiększając komfort obsługi domu, mogą zmniejszyć wydatki na rachunki –  komentuje Michał Sroka, Country Manager w firmie Netatmo.

Kontrola nawet podczas nieobecności w domu

Zdalna obsługa urządzeń domowych wpływa na efektywne planowanie zużycia energii. Obniżenie temperatury podczas nieobecności w domu i jej podwyższenie przed planowanym powrotem to tylko jeden z przykładów, gdzie inteligentnie prowadzony dom wpływa na obniżenie rachunków za energię.


Plany inwestycyjne w PGE. Grupa chętniej korzysta z programów pomocowych


W raporcie czytamy również, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy 45 proc. badanych Polaków zamierza kupić inteligentne urządzenia pozwalające na zarządzanie energią.

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home. Tworzy proste w użyciu i inteligentne urządzenia zwiększające wygodę i bezpieczeństwo w domu. Oferuje obecnie 16 inteligentnych produktów i akcesoriów, które poprawiają jakość życia codziennego w domu.

Polecamy: