{"vars":{{"pageTitle":"Covid-19: Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","obostrzenia","pandemia","restrykcje","szczepienia","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":154794}} }
300Gospodarka.pl

Covid-19: Jak wygląda sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii pomiędzy 25 czerwca a 1 lipca odnotowano blisko 72-procentowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w porównaniu z ubiegłym tygodniem. W czwartek w kraju zanotowano blisko 28 tys. nowych infekcji. To najwięcej nowych przypadków od stycznia.

Za szybki wzrost zakażeń odpowiada wariant koronawirusa Delta. Został on po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach. W Wielkiej Brytanii całkowicie już wyparł poprzednie odmiany SARS-CoV-2. Według różnych źródeł wariant Delta jest 40-60 proc. bardziej zaraźliwy niż dotychczas dominujący wariant Alfa – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

W Wielkiej Brytanii liczba dobowych zakażeń rośnie od ponad miesiąca. Jednak bilans zgonów jest niski. Wskaźnik liczby zgonów z powodu koronawirusa wynosi obecnie 0,25 na 1 mln osób (jest to średnia obliczana dla ostatnich siedmiu dni).

Naukowcy twierdzą, że osłabienie związku pomiędzy liczbą przypadków a liczbą zgonów to zasługa szybkiego wprowadzenia szczepionek przeciw Covid-19.

Tempo szczepień: Wielka Brytania wyprzedza UE

Jeśli chodzi o wskaźnik tempa szczepień, Wielka Brytania zdecydowanie wyprzedza Unię Europejską. 29 czerwca co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało prawie dwie trzecie Brytyjczyków (65,87 procent). W Unii ten wskaźnik wynosił tego dnia 50,54 proc., wynika z danych prowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki danych portalu Our World in Data.

Pomimo tego, tygodniowa średnia zakażeń w Wielkiej Brytanii (na 1 mln mieszkańców) jest wyższa niż średnia unijna. Porównanie tego wskaźnika w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Polsce przedstawia poniższy wykres.


Czytaj również: Wciąż 26% Polaków nie chce się szczepić przeciw Covid-19 – sondaż CBOS


Obecnie w Polsce liczba potwierdzonych przypadków na 1 mln mieszkańców wynosi 2,95 (średnia mierzona dla ostatnich 7 dni). W całej UE ten wskaźnik jest niemal 10 razy wyższy i wynosi 28,78. W Wielkiej Brytanii z kolei wynosi on aż 260,07.

Odwrotną tendencję widać jeśli chodzi o liczbę zgonów. Według danych portalu Our World in Data, średnia z ostatnich siedmiu dni w Wielkiej Brytanii to 0,25 na 1 mln przypadków. W Unii średnia zgonów wynosi 0,81 na 1 mln osób.

Zniesienie obostrzeń

Wielka Brytania planowała przyspieszyć znoszenie obostrzeń na 5 lipca, czyli poniedziałek. Jednak w związku z dużym odsetkiem zakażeń utrzymano 19 lipca jako planowy dzień zniesienia restrykcji koronawirusowych w Anglii – podała PAP.

Data nie została przyspieszona do 5 lipca, ale „nie ma żadnego powodu”, aby trwały one dłużej niż do 19 lipca – powiedział w poniedziałek 28 czerwca nowy brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Dodał, że wprawdzie liczba zakażeń rośnie, ale zgony „na całe szczęście pozostają na niskim poziomie”.

„Wiemy również, że ludzie i firmy potrzebują pewności, więc chcemy, aby każdy krok był nieodwracalny. Jesteśmy to winni Brytyjczykom, którzy tak wiele poświęcili, aby przywrócić ich wolności tak szybko, jak to tylko możliwe i nie czekać ani chwili dłużej, niż to konieczne” – mówił Sajid Javid.

Dzisiaj system unijnych ceryfikatów Covid rusza w całej Unii