{"vars":{{"pageTitle":"By zwalczyć pandemię, musimy znieść patenty na szczepionki? UE uważa inaczej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["patenty","stany-zjednoczone","swiatowa-organizacja-handlu","szczepienia","szczepionki","unia-europejska","wto"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":142277}} }
300Gospodarka.pl

By zwalczyć pandemię, musimy znieść patenty na szczepionki? UE uważa inaczej

Republika Południowej Afryki i Indie proponują zawieszenia patentów na szczepionki przeciw COVID-19, ale Unia Europejska, Wielka Brytania i Japonia podtrzymują swoje zastrzeżenia w tej sprawie. 

Obecnie 63 członków krajów popiera propozycję RPA i Indii, by zawiesić patenty na szczepionki. Przeciwko są między innymi Unia Europejska, Wielka Brytania i Japonia – informuje międzynarodowa agencja prasowa AFP, powołując się na wysokiego przedstawiciela Światowej Organizacji Handlu (WTO), chcącego zachować anonimowość.

Niedawno odbyło się nieformalne spotkanie WTO, które dotyczyło komercyjnych aspektów praw własności intelektualnej. Omawiano na nim propozycję zawieszenia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

Unia Europejska i Wielka Brytania, ale także Australia, Japonia, Norwegia, Singapur, Korea Południowa, Szwajcaria oraz Tajwan podtrzymują swoje zastrzeżenia w tej kwestii.

Jakakolwiek decyzja Organizacji, także w tej sprawie, musi być zaakceptowana przez wszystkich 164 członków organizacji.

Nie trzeba zawieszać patentów, by zwalczyć pandemię?

Propozycja RPA i Indii zakłada zawieszenie patentów na szczepionki, ale także zawieszenie praw własności intelektualnej do leków, testów diagnostycznych, sprzętu medycznego i ochronnego oraz komponentów niezbędnych do wytwarzania szczepionek. Patenty miałyby nie obowiązywać przez co najmniej trzy lata.

Jednak nadal istnieją różnice zdań w kwestii tego, czy i w jakim stopniu ochrona patentowa zakłóca skuteczną walkę z pandemią COVID-19 – podaje agencja AFP.

Zdaniem reprezentantów UE, priorytetem jest zwiększenie produkcji szczepionek i zniesienie ograniczeń w handlu potrzebnymi do ich wytwarzania substancjami, co niekoniecznie trzeba osiągnąć poprzez zawieszenie patentów.

Natomiast Szwajcaria argumentuje, że WTO powinna najpierw szukać rozwiązań w ramach już istniejących porozumień dotyczących ochrony intelektualnej, a nie całkowicie z nich rezygnować.

Z kolei Stany Zjednoczone deklarują, że są gotowe na negocjowanie każdej propozycji, która rozwiąże problem niedoboru szczepionek.

Następne posiedzenie WTO w tej sprawie ma się odbyć 8-9 czerwca.

Światowa Organizacja Handlu (WTO) to organizacja międzynarodowa, której misją jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami oraz prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel.

WTO: Amerykańskie cła na chińskie towary złamały zasady handlu międzynarodowego