{"vars":{{"pageTitle":"Credit Agricole: PKB Polski spadnie w tym roku o 2,1 proc. Drugi kwartał będzie najgorszy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["credit-agricole","ekonomisci","koronawirus","makroekonomia","pkb","prognozy","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":46617}} }
300Gospodarka.pl

Credit Agricole: PKB Polski spadnie w tym roku o 2,1 proc. Drugi kwartał będzie najgorszy

Polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 2,1 proc. w ujęciu rocznym, w wyniku m.in. wyraźnego spadku konsumpcji, inwestycji i eksportu – prognozują ekonomiści Credit Agricole.

Ekonomiści prognozują, że wyraźny spadek PKB odnotujemy w drugim kwartale. Polska gospodarka skurczy się wówczas o 6,2 proc. rok do roku. W pierwszym kwartale szacują oni dodatnią dynamikę wzrostu PKB rzędu 1,4 proc. rok do roku.

Ekonomiści przyznali, że ich poprzednia prognoza tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce była zbyt optymistyczna.

Nie uwzględnili m.in. wpływu zamknięcia granic w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, powodujące znaczne ograniczenia przepływu towarów.

„Ponadto we Włoszech wstrzymana została wszelka działalność produkcyjna, która nie jest niezbędna, a w wielu krajach UE epidemia rozprzestrzenia się szybciej od oczekiwań. Marcowe wyniki badań koniunktury sygnalizują wystąpienie recesji u najważniejszych partnerów handlowych Polski” – napisali w raporcie.

Jako kolejne elementy ograniczające aktywność gospodarczą w Polsce wskazali dodatkowe zalecenia rządu w zakresie ograniczenia przemieszczania się ludności oraz zapewnienia bezpiecznych warunków w miejscu pracy (np. odstępy pomiędzy pracownikami).

Jak wynika z raportu, tempo wzrostu gospodarczego do względnej normy powróci w drugim kwartale 2021 roku, a w całym przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 2,3 proc. rok do roku.

Czytaj także: Ekonomiści: Ta recesja będzie inna niż wszystkie. Zachowanie miejsc pracy priorytetem dla rządu