{"vars":{{"pageTitle":"Cyberataki groźniejsze od inflacji. Firmy i organizacje tracą biliony dolarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyberataki","cyberbezpieczenstwo","cyberprzestepcy","firmy","haker","inflacja","kryzys-klimatyczy","main","najnowsze","organizacje","raport","straty"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"8 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":507229}} }
300Gospodarka.pl

Cyberataki groźniejsze od inflacji. Firmy i organizacje tracą biliony dolarów

Największym zagrożeniem dla działalności firm i organizacji z całego świata jest dziś cyberprzestępczość. To problem większy niż inflacja czy zerwane łańcuchy dostaw. W tym roku globalny koszt działań hakerów wymierzonych w przedsiębiorstwa może wynosić nawet 11,5 biliona dolarów.

To wnioski z raportu przygotowanego przez platformę handlową Trading Platform. Raport poświęcony jest zagrożeniom dla światowych firm i organizacji

Hakerzy gorsi od inflacji

44 proc. ankietowanych wskazało, że w ubiegłym roku największe zagrożenie dla działalności stanowiły ataki złośliwego oprogramowania, awarie lub przerwy w działaniu IT oraz naruszenia bezpieczeństwa danych. Wszystko mimo znacznego zwiększenia budżetów na cyberbezpieczeństwo.


Zobacz też: Przybywa antyukraińskich trolli. Ofiarami dezinformacji padamy wszyscy


Na drugie co do wielkości zagrożenie, czyli przerwę w działalności lub zakłócenie łańcucha dostaw, wskazało 34 proc. respondentów.

Natomiast trzecim zagrożeniem dla przedsiębiorstw, które wymienia 25 proc. badanych, są inflacja, deflacja i polityka pieniężna.

22 proc. pytanych przeszkodę dla biznesu widzi w kryzysie klimatycznym a 19 proc. w zmianach legislacyjnych.

Inne wiodące ryzyka dla biznesu to: katastrofy naturalne, pożary, eksplozje, niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, polityczne ryzyko, przemoc, rozwój rynku, awaria infrastruktury krytycznej, pandemiczna przerwa, kradzieże, defraudacje, korupcja, nowe technologie, utrata reputacji i marki, wycofanie produktu czy zmniejszenie jego jakości.

Firmy tracą biliony dolarów

W ciągu zaledwie trzech lat, między 2016 a 2019 rokiem, globalne koszty cyberprzestępczości prawie się podwoiły i osiągnęły poziom 1,16 biliona dolarów. Cyberprzestępczość wyrządziła szkody na łączną kwotę 8,44 biliona dolarów w ubiegłym roku, czyli o 630% więcej niż w 2019 r. W tym roku ma to być 11,5 biliona dolarów, natomiast w 2025 r. – 17,65 bilionów dolarów.

Oznacza to, że gdyby cyberprzestępczość była jednym z krajów, stanowiłaby trzecią co do wielkości światową gospodarkę, po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Dużą rolę odegrała tu pandemia koronawirusa, która przyspieszyła cyfryzację w firmach i organizacjach na całym świecie.

Jakie koszty powoduje cyberprzestępczość? To skradzione pieniądze, uszkodzenie i zniszczenie danych, utrata produktywności, kradzież własności intelektualnej, kradzież danych osobowych lub finansowych, zakłócenie normalnego toku działalności po ataku, utrata reputacji.

Polecamy: