{"vars":{{"pageTitle":"Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazał, kiedy może zacząć się dyskusja na ten temat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","cezary-kochalski","inflacja","koszty-pracy","najnowsze","niemcy","pkb","polityka-fiskalna","polityka-pieniezna","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"13 listopada 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":730277}} }
300Gospodarka.pl

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazał, kiedy może zacząć się dyskusja na ten temat

Marzec przyszłego roku będzie ważnym momentem co do zmiany parametrów w polityce pieniężnej i być może właściwym, by rozpocząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych, ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski.

Według niego, utrzymywanie relatywnie wysokich stóp procentowych dłużej, niż to jest konieczne nie jest wskazane. Słabsza koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki i jej silniejsze przełożenie na Polskę, jak również niższa dynamika kosztów pracy, wzmacniają scenariusz rozważenia cięć w marcu. Jednak luźna polityka fiskalna jest czynnikiem, który może nieco modyfikować siłę przekonań o cięciach stóp.

Rozpoczęcie dyskusji w marcu

– Od roku podtrzymuję ocenę, że w marcu 2025 roku może dojść do dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Scenariusze kolejnych miesięcy zmieniają akcenty, ale tego scenariusza nie niwelują. Jestem przygotowany na dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu przyszłego roku. Prezentuję stanowisko, w którym nie chcę utrzymywać relatywnie wysokich stóp procentowych dłużej, niż to jest konieczne. Jestem przygotowany na sytuację, w której jeśli pojawi się przestrzeń w marcu – będę za dyskusją i za rozważaniem zmian parametrów polityki pieniężnej. Moim zdaniem, przestrzeń do cięcia stóp procentowych może pojawić się w marcu – powiedział Kochalski w rozmowie z ISBnews.

Członek RPP wskazał, że większość opinii na rynku wskazuje na późniejszy moment zmiany parametrów polityki pieniężnej niż marzec.

– Więcej głosów jest na rynku za tym, że zmiana parametrów polityki pieniężnej nastąpi później niż w marcu. Moje stanowisko jest bardzo pragmatyczne – w marcu mamy projekcję. Zazwyczaj tak się działo, że jeśli nie napływały informacje wagi szczególnej pomiędzy projekcjami, to sytuacje decyzyjne najbardziej związane były z momentem ogłaszania projekcji. Bardzo mocno podkreślam także kwestię działań regulacyjnych. Podtrzymuję termin marcowy jako możliwy czas dyskusji nad zmianą parametrów polityki pieniężnej. Jest to rozsądne i racjonalne – zadeklarował Kochalski.

Działania osłonowe

Według niego, podtrzymanie decyzji rządu o zniesieniu osłon łagodzących skutki wzrostu energii w przyszłym roku może mieć wpływ na siłę nabywczą konsumentów – czyli ją osłabić, a to z kolei może wpłynąć na niższą dynamikę PKB, wzmocnić dezinflację, ale jednocześnie mieć wpływ na oczekiwania inflacyjne.

– Jeśli rząd wprowadziłby działania osłonowe od przyszłego roku, to trochę poprawi potencjalny scenariusz obniżek stóp procentowych. Osobiście biorę pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na inflację konsumencką, w tym o charakterze regulacyjnym. Tak poczyniłem w sytuacji, kiedy byliśmy przed dylematem podwyżek stóp, i taką mam postawę w sytuacji, kiedy jesteśmy przed dylematem obniżek stóp. Osobiście nie będę odcinał działań regulacyjnych od procesów ekonomicznych na potrzeby chwili – powiedział Kochalski.

Jak dodał członek RPP, bez względu na działania regulacyjne jest szansa na osiągnięcie celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.  W jego ocenia, jeśli działania osłonowe rząd wprowadzi – dyskusja o obniżkach będzie prostsza, łatwiejsza.

Ostrożne cięcie

W kwestii tego, jaka może być spodziewana skala obniżek stóp procentowych w przyszłym roku – członek Rady poinformował, że „dotychczas nie było to przedmiotem debat”.

– Uważam, że na dzień dzisiejszy większe jest prawdopodobieństwo stosowania ostrożnego podejścia w luzowaniu monetarnym. Mój scenariusz rozstrzygnięć w sferze regulacyjnej, geopolitycznej, gospodarczej i realizacji KPO z dzisiejszej perspektywy – nie zmienia sytuacji na tyle, żeby decydować się na głębokie posunięcia. Myślę, że raczej, byłyby to najniższe zmiany w parametrach polityki pieniężnej – o 25 punktów bazowych. Z dzisiejszych danych wyczytuję większe prawdopodobieństwo do ostrożnych zmian. Jeśli dyskusja o obniżkach zakończyłaby się pozytywnie, to parametry z ostrożnością należy zmieniać – powiedział członek Rady.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 punktów bazowych.

Polecamy też: