{"vars":{{"pageTitle":"Dalsze prace nad ustawą w sprawie wiatraków. Marszałek Sejmu widzi dwie możliwości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elekrownie-wiatrowe","energetyka-wiatrowa","energia-odnawialna","legislacja","najnowsze","oze","ustawa-odleglosciowa","ustawa-wiatrakowa"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"5 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":637962}} }
300Gospodarka.pl

Dalsze prace nad ustawą w sprawie wiatraków. Marszałek Sejmu widzi dwie możliwości

Projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, który zakłada mrożenie cen energii i gazu do czerwca przyszłego roku oraz liberalizację budowy wiatraków zostanie przepracowany w Sejmie w tym tygodniu, poinformował marszałek izby Szymon Hołownia.

Kwestia tej ustawy nazywanej ustawa wiatrakową zostanie przepracowana w tym tygodniu w Sejmie – powiedział Hołownia w Polsat News.

Możliwe rozwiązania

W jego ocenie w przypadku tego projektu istnieją dwie możliwości: rozdzielenie części dotyczącej mrożenia cen i części dotyczącej budowy wiatraków i przygotowanie dwóch odrębnych projektów bądź też utrzymanie jednego projektu i wprowadzenie autopoprawek.

Możliwości są w mojej ocenie dwie. Pierwsza taka, że te dwa tematy zostaną rozdzielone. […] Natomiast druga opcja jest taka, że ta ustawa w takim kształcie, w jakim jest, dozna autopoprawek – podkreślił marszałek.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, został wniesiony do Sejmu przez posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 w ubiegłym tygodniu. Określa on odległość wiatraków od rezerwatów przyrody czy parków narodowych na nie mniej niż 300 metrów.

Z kolei – zgodnie z projektem – odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej, terenów zabudowy zagrodowej, terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz mieszkalno-usługowych ma zależeć od poziomu hałasu, emitowanego przez wiatraki; ochronie akustycznej ma podlegać teren 300 metrów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, terenów zabudowy związanej z pobytem dzieci i młodzieży, szpitali – ochrona akustyczna ma obejmować teren 400 m.

Polecamy także: