{"vars":{{"pageTitle":"Dodruk pieniędzy przez NBP, wysoka inflacja i solidny wzrost PKB - te czynniki będą napędzać polską giełdę w 2021","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcje","covid-19","gielda","gielda-papierow-wartosciowych-w-warszawie","inwestowanie","main","prognozy-na-2021"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"4 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73993}} }
300Gospodarka.pl

Dodruk pieniędzy przez NBP, wysoka inflacja i solidny wzrost PKB – te czynniki będą napędzać polską giełdę w 2021

Od momentu ogłoszenia skutecznej szczepionki na Covid-19 giełdowi przedstawiciele tradycyjnych sektorów gospodarki odrobili znaczną część strat, jednak rok zakończyli po kreską. Eksperci wskazują, że perspektywy dla polskiego rynku akcyjnego na rok 2021 są optymistyczne. 

Banki, petrochemia, linie lotnicze, transport, handel detaliczny to sektory, które zostały bardzo mocno poturbowane przez pandemię. Większość z nich zanegowała już część covidowego krachu, ale w ujęciu rocznym ich stopy zwrotu wciąż są ujemne.

W całym 2020 roku indeks WIG-Paliwa stracił 23 proc., WIG-Banki poszedł w dół o 30 proc., a WIG-Odzież spadł o niespełna 10 proc.

Od 9 listopada, gdy ogłoszono skuteczną szczepionkę na COVID, sektory paliwowy, bankowy i odzieżowy zyskały po ok. 40 proc.

WIG20 zakończył rok 7 proc. pod kreską, ale od marcowego dołka zyskał około 50 proc. Indeks zakończyłby rok zdecydowanie wyżej, gdyby nie 15-proc. udział CD Projektu, którego akcje od 7 grudnia straciły na wartości około 40 proc.

W samym czwartym kwartale WIG20 zyskał 15 proc.

Perspektywy są optymistyczne 

Jeżeli chodzi o przyszłoroczne perspektywy dla warszawskiego parkietu akcyjnego, otoczenie niskich stóp procentowych wraz z dodrukiem pieniędzy przez NBP powinny wspierać napływ kapitału na rynek akcyjny, który staje się bardzo perspektywiczną alternatywą inwestycyjną.

„Wskaźnik najmniejszych firm (sWIG80 – przyp red.) jest o jedną trzecią wyżej niż w styczniu, dorównując skalą zwyżki najlepszym indeksom na świecie. Niemal na zero wyszedł bilans wskaźnika obrazującego koniunkturę na szerokim rynku (WIG – przyp red.). Najmocniej ucierpiał WIG20, kończąc rok spadkiem o 6 proc., a więc zniżka nie jest szczególnie dotkliwa, biorąc pod uwagę liczne rynkowe turbulencje. To, w połączeniu z realnymi perspektywami poprawy sytuacji w krajowej i globalnej gospodarce, daje silne podstawy do o4spierania gospodarki będą ten optymizm utrwalały. Jednocześnie utrzymująca się wciąż na wysokim poziomie inflacja będzie skłaniać do poszukiwania wyższych stóp zwrotu, także na rynkach akcji” – wskazuje Michał Stanek z Q Value.

Również napływ kapitału na rynki wschodzące, mimo iż jego główny strumień ominie Polskę, powinien zaznaczyć swoją obecność na parkiecie.