{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja przy wigilijnym stole. Tradycyjne potrawy droższe o kilkadziesiąt procent","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news"],"pageAttributes":["2023-rok","ceny-zywnosci","inflacja","inflacja-w-2023","main","najwazniejsze","swieta-bozego-narodzenia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":441770}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja zasiadła przy wigilijnym stole. Tradycyjne potrawy droższe o kilkadziesiąt procent

Tegoroczne Święta w wielu domach będą uboższe, niż zwykle. Pędzące ceny i widmo kryzysu zmuszają Polaków do zaciskania pasa.

Inflacja w listopadzie nieznacznie spadła: w listopadzie była o 0,4 pkt. proc. niższa, niż w październiku. To dane Głównego Urzędu Statystycznego z połowy grudnia 2022 roku.

Ten niewielki spadek nie zmienia faktu, że ceny rosną w Polsce w tempie nieznanym od lat 90. poprzedniego wieku. Rekordowe wzrosty napędza także drożejąca żywność, czyli absolutnie podstawowa kategoria towarów.

Droga żywność, utrzymująca się od początku roku wysoka inflacja i niezbyt optymistyczne perspektywy na nadchodzący rok sprawiają, że na tegoroczne Święta wielu z nas zamierza oszczędzać. Chociaż ceny w sklepach są na tyle wysokie, że może to po prostu oznaczać, że na wigilijny stół kupimy mniej, a niekoniecznie to, że na przyrządzenie świątecznej kolacji wydamy mniej, niż w poprzednich latach.

Jak przez ostatni rok zdrożała żywność? Sprawdzamy to, analizując dane GUS-u.

Wigilijna drożyzna

W listopadzie żywność i napoje bezalkoholowe były ogółem o 23 proc. droższe, niż rok temu. To wzrost o prawie jedną czwartą.

Jednak poszczególne kategorie żywności drożały przez ten rok bardzo nierównomiernie. Wśród nich były i takie, których ceny wzrosły mniej, niż wynosi ogólny poziom inflacji. To przede wszystkim owoce i warzywa. Jednak i one są prawie o jedną dziesiątą droższe, niż rok temu.

Niektóre z produktów zdrożały jeszcze mocniej, niż średnio towary i usługi. Poza cukrem, który jest prawie dwa razy droższy, niż w 2021 roku, widać bardzo mocny wzrost cen mąki czy olejów.

O ile droższe są poszczególne produkty, stanowiące najważniejsze składniki wigilijnych potraw, prezentuje poniższa grafika:

Poza cukrem najbardziej, bo o ponad 40 proc. w porównaniu z listopadem 2021 roku zdrożała mąka, której użyjemy do lepienia pierogów. O ok. jedną trzecią w górę poszły też tłuszcze i sery, czyli składniki sałatki jarzynowej i sernika. O prawie jedną czwartą droższe będą ryby obecne w wielu postaciach na wigilijnych stole.

Tempo wzrostu cen poszczególnych grup żywności zmieniało się także w ciągu roku. Doskonale widać to właśnie na przykładzie cukru. Do wakacji drożał w dość umiarkowanym tempie, niewyróżniającym się mocno na tle innych produktów. Od czerwca jednak wzrost jego cen mocno przyspieszył.

O ile wybrane grupy produktów żywnościowych, których ceny sprawdza GUS, zmieniły się od zeszłorocznych Świąt, pokazuje poniższy wykres interaktywny:

Co dalej z cenami żywności?

Inflacja w polskiej gospodarce ma swój szczyt na poziomie ok. 20 proc. osiągnąć mniej więcej w I kwartale 2023 roku. Tak wynika z prognoz większości ekonomistów.

A jak będą dalej kształtowały się ceny żywności? Analitycy banku Credit Agricole Polska wskazują, że ich zdaniem żywność od początku przyszłego roku przestanie tak szybko drożeć. Ich zdaniem szczyt inflacji w tej grupie produktów jest właśnie teraz.

Zgodnie z naszą oceną,  tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce osiągnie swoje maksimum lokalne w ostatnim kwartale 2022 roku na poziomie 22,1 proc. w ujęciu rocznym – piszą oni w swojej analizie kwartalnej „AGROmapa”. – Spadek dynamiki cen wyraźnie przyspieszy w II poł. 2023 r. wspierany dodatkowo przez efekty wysokiej bazy – dodają.

Eksperci Credit Agricole zwracają uwagę, że na ceny żywności ma wpływ szereg czynników: od samych produktów rolnych, przez koszty transportu i opakowań aż po koszty pracy i energii.

Ich zdaniem presja kosztowa wynikająca z tych czynników dla żywności również będzie stopniowo słabnąć w przyszłym roku.

W konsekwencji, w całym 2022 roku dynamika cen żywności zmniejszy się ona  średniorocznie do 13,4 proc., a w 2024 r. spadnie do 4,9 procent – wskazują.


Polecamy też: