{"vars":{{"pageTitle":"Druga waloryzacja rent i emerytur jeszcze w tym roku. Rząd ma plan","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["druga-waloryzacja-rent-i-emerytur","emerytura","inflacja","najnowsze","przecietne-wynagrodzenie","rada-ministrow","renta","waloryzacja-roczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":697396}} }
300Gospodarka.pl

Druga waloryzacja rent i emerytur jeszcze w tym roku. Rząd ma plan

Rada Ministrów planuje przyjąć w II kwartale projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on przeprowadzanie od 1 września drugiej waloryzacji rent i emerytur w ciągu roku, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc.

Takie zapisy znalazły się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Od 2024 r. ma być wprowadzona dodatkowa waloryzacja rent i emerytur. Będzie odbywała się raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. bądź dwa razy w roku, w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. W tym drugim wariancie przeprowadzona zostanie zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja (od 1 września).

Jak obliczana będzie dodatkowa waloryzacja?

Centrum Informacyjne Rządu tłumaczy w komunikacie, że analogicznie jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych zaproponowano aby wskaźnikiem dodatkowej waloryzacji był wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku (pod warunkiem jego przekroczenia ponad 105 proc.) zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym półroczu danego roku.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Jako wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu proponuje się przyjąć wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w pierwszym półroczu danego roku albo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w pierwszym półroczu danego roku, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla emerytów i rencistów w pierwszym półroczu danego roku – czytamy w wykazie.

Zwiększenie udziału realnego wzrostu wynagrodzenia we wskaźniku dodatkowej waloryzacji, ponad ustawowe 20 proc. ma być przedmiotem corocznych negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego odbywających się w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

To też może Cię zainteresować: