{"vars":{{"pageTitle":"Działki budowlane w Polsce szybko drożeją. Ekonomiści sprawdzili, gdzie ceny są najwyższe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-budowlana","ceny-dzialek","inwestycje","nieruchomosci","oszczedzanie","pko-bank-polski","turystyka"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":126768}} }
300Gospodarka.pl

Działki budowlane w Polsce szybko drożeją. Ekonomiści sprawdzili, gdzie ceny są najwyższe

Ceny działek budowlanych w polskich powiatach mocno wzrosły w ostatnich miesiącach i w 2020 roku. Jednak skala wzrostu zależała bardzo mocno od geografii, walorów turystycznych czy bliskości wielkich miast – wynika z analizy PKO BP.

Jak wskazują analitycy, dziś spośród wszystkich 380 powiatów w Polsce cena za metr kwadratowy w 105 powiatach przekracza 100 złotych, a w 30 powiatach 200 złotych.

Zróżnicowanie cen działek jest efektem kilku czynników. Pierwszym najważniejszym czynnikiem, jest popyt, który wyraża preferencje konsumentów. Drugim czynnikiem jest dostępność działek w danym regionie, czyli regionalne zróżnicowanie podaży.

Polacy coraz chętniej wyprowadzają się do strefy podmiejskiej. Tendencja ta widoczna jest już od kilku lat, a w 2020 odnotowano jej wzrost. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest upowszechniająca się możliwość pracy i nauki zdalnej. Obecnie wzmożone zainteresowanie kupnem gruntów wynika z chęci ochrony zgromadzonego kapitału.

Nieruchomości są powszechnie uznawane za relatywnie bezpieczne inwestycje – wskazuje PKO BP. Utrzymywanie się niskich stóp procentowych zniechęca do inwestowania w lokaty bankowe, a przewidywana podwyższona inflacja skłania do ochrony oszczędności poprzez inwestowanie w ziemię.

Ceny działek budowlanych w powiatach

Najwyższe ceny działek są w powiatach miejskich – tylko w zeszłym roku wzrosły one o 20 proc.

W górę poszły także oferty cenowe gruntów w dobrze skomunikowanych powiatach ziemskich znajdujące się wokół największych aglomeracji.

„Na koniec 2020 utrzymywało się przy tym oczywiste zróżnicowanie – najwyższy poziom mediany odnotowano w Warszawie (ponad 500 zł/m2), następnie w grupie stolic pozostałych województw (ok. 230 zł/m2). Niższa mediana występowała w przypadku działek w powiatach grodzkich (ok. 160 zł/m2) i powiatów ziemskich (ok. 95 zł/m2). W największych aglomeracjach mediana ceny m2 działki w 2020 wynosiła od 163 zł w Łodzi do 542 zł w Warszawie” – piszą analitycy PKO BP.

Niezmiennie, wysoko są notowane działki położone w regionach turystycznych. Podrożały działki znajdujące się na terenach nadmorskich, w południowym i pasie południowo-zachodnim górskim, Warmii i Mazurach.

Za działki w ciekawych krajobrazowo regionach takich jak Roztocze w powiecie hrubieszowskim, Puszcza Romnicka w powiecie gołdapskim czy dolina Wisły w powiecie sandomierski również zapłacimy więcej.

„Boom mieszkaniowy ostatnich lat jest widoczny w tendencji wzrostowej cen transakcyjnych gruntów o różnym nasileniu
w poszczególnych województwach. W 2020 najsilniejsze wzrosty odnotowano w województwie pomorskim i małopolskim,
regionach cieszących się dużym zainteresowaniem kupujących mieszkania zarówno na własne potrzeby, jak i w celach
inwestycyjnych. Uwagę zwraca silny wzrost cen działek w województwie warmińsko-mazurskim, który wpisuje się w trend
wzrostu zainteresowania „drugim domem” o funkcjach rekreacyjnych, jak i ochrony oszczędności przez zakup działki” – wskazuje PKO BP.

Powyżej przeciętnej sytuują się powiaty ziemskie z potencjałem działek rekreacyjnych dla mieszkańców stolic województw.

Wysokie wyceny działek można zauważyć także w powiatach z przejściami granicznymi – słubickim, zgorzeleckim, braniewskim czy białostockim.

Rok pandemii nie zatrzymał cen mieszkań w dużych miastach. W Krakowie wzrosły o 10%, w Sosnowcu o 23%