Ekonomiści szacują, że wysoki odczyt lutowej inflacji stanowi szczyt wskaźnika, który będzie się sukcesywnie obniżał. Wskazują, że w czerwcu wskaźnik cen konsumenckich może spaść poniżej 3 proc.
Przemawia za tym kilka przesłanek.
„Epidemia już zainicjowała obniżki cen wielu usług (np. turystyce, rekreacji, hotelach) i ten proces zapewne będzie kontynuowany. Dodatkową presję w dół na inflację wywrze gwałtowny spadek cen ropy” – uważają ekonomiści Santander Bank Polska.
Dodają, że jedynym czynnikiem, który mógłby działać przeciwko spadkowi inflacji jest możliwy wzrost cen żywności wywołany panicznymi zakupami konsumentów.
Ich zdaniem, trend na kolejne kwartały wydaje się być jednak oczywisty.
„Inflacja powinna spadać wobec szykującego się silnego spowolnienia gospodarczego. Obecnie szacujemy, że inflacja spadnie poniżej 4 proc. do kwietnia i prawdopodobnie poniżej 3 proc. do czerwca” – napisali w raporcie.
GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2020 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,7 proc.
Ekonomiści mBanku podkreślają, że pod wieloma względami odczyt inflacji za luty stanowi „ostatnią pocztówkę ze starego świata”.
Ich zdaniem, pod koniec lutego i w marcu procesy cenowe i presja popytowa kształtowały się najpewniej już zupełnie inaczej niż wcześniej, w następstwie zaburzenia aktywności gospodarczej przez epidemię koronawirusa:
- Po pierwsze, tanieć będą paliwa – widać to już w danych za luty, a w marcu należy przygotować się na znaczącą obniżkę cen na stacjach.
- Po drugie, ceny w branżach bezpośrednio i w pierwszej kolejności dotkniętych przez samoograniczanie się konsumentów oraz obostrzenia wprowadzane przez rządy będą szybko spadać. Dotyczy to turystyki zorganizowanej, biletów lotniczych i usług rekreacyjnych i sportowych.
- Po trzecie, w wielu gospodarkach (w tym i w polskiej) na nowo otwierają się luki popytowe i część inflacji wrażliwa na czynniki koniunkturalne będzie w kolejnych miesiącach lub kwartałach hamować.
„Tym samym, nasza prognoza inflacji obecnie zakłada spadek inflacji poniżej 3 proc. już latem. Średnio w 2020 roku inflacja wyniesie około 3,2-3,3 proc.” – napisali.
>>>Czytaj dalej: Kiel Institute: PKB Niemiec w 2020 roku skurczy się o 0,1 proc., koronawirus spowoduje załamanie się gospodarki