{"vars":{{"pageTitle":"Eksperci: Wyższa płaca minimalna raczej podbije wzrost cen, niż wypchnie ludzi na bezrobocie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-pekao","bezrobocie","ceny-zywnosci","inflacja","minimalne-wynagrodzenie","najnowsze","narodowy-bank-polski","placa-minimalna","praca","srednia-placa","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":587563}} }
300Gospodarka.pl

Eksperci: Wyższa płaca minimalna raczej podbije wzrost cen, niż wypchnie ludzi na bezrobocie

Podwyżka płacy minimalnej może mocniej przekładać się na inflację, niż na wzrost bezrobocia. Rynek pracy odczuje wzrost minimalnej krajowej w biedniejszych regionach Polski. To główne wnioski z analizy, jaką przeprowadzili ekonomiści z Banku Pekao.

Eksperci sprawdzili, jak podwyżki płacy minimalnej mogą wpływać na bezrobocie i inflację w polskich warunkach.  Kolejny rok przyniesie dwie podwyżki płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł. Więcej: Tak dużej podwyżki nie było od lat. Tyle wyniesie płaca minimalna w 2024 r. [AKTUALIZACJA]

To oznacza, że płaca minimalna bardzo szybko rośnie w relacji do średniego wynagrodzenia – z 34 proc. w 2007 do ok. 48 proc. w 2021 i powyżej 50 proc. w 2024. Polska już teraz jest w czołówce państw o najwyższej względnej płacy minimalnej. Ekonomiści z Banku Pekao podkreślają, że w przypadku silnego rynku pracy, a z takim mamy obecnie do czynienia w Polsce, będzie to raczej skutkowało presją inflacyjną niż wzrostem bezrobocia.

Większe zarobki, wyższe bezrobocie

– Podstawowym argumentem przeciwko stosowaniu płacy minimalnej jest ryzyko, że doprowadzi ona do spadku popytu na pracę i w konsekwencji wzrostu bezrobocia. Mechanizm teoretyczny jest taki sam, jak w przypadku regulacji jakichkolwiek innych cen – tłumaczą eksperci.

Ich zdaniem negatywny wpływ płacy minimalnej na zatrudnienie istnieje, choć nie jest szczególnie silny. Dotyczy on głównie jednej trzeciej najbiedniejszych subregionów Polski, w których rynek pracy jest słabszy, a płaca minimalna relatywnie wyższa.

– W tych regionach każdy wzrost płacy minimalnej o 1 proc. obniża zatrudnienie o ok. 0,23 proc. W pozostałych dwóch trzecich subregionów Polski wpływ ten jest jednak statystycznie niewidoczny. Wciąż oznaczałoby to, że podwyżka płacy minimalnej w skali zapowiadanej na 2024 r. przełożyłaby się na wzrost bezrobocia w Polsce o ok. 0,1-0,2 punktu procentowego względem scenariusza utrzymania płacy minimalnej na stałym poziomie jako proc. średniej krajowej – podają eksperci.

Inflacja też podskoczy

A jak wzrost najniższej krajowej przekłada się na inflację?

Ekonomiści, powołując się na dr Aleksandrę Majchrowską z Uniwersytetu Łódzkiego, wskazują, że wzrost płacy minimalnej  o 1 proc. (jako proc. średniej płacy) przekłada się na podbicie ścieżki inflacji w kolejnym roku o 0,04 punktu procentowego.

– A ponieważ spodziewamy się, że płaca minimalna wzrośnie w Polsce w przyszłym roku z 47 do 54 proc. średniego wynagrodzenia, to wynikałoby stąd, że inflacja zostanie podbita z tego tytułu o 0,3 punktu procentowego, głównie za sprawą wyższych cen żywności (o 0,7 punktu procentowego) – przewidują eksperci z Banku Pekao.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Efekt ten (0,3 pkt proc.) nie wydaje się przesadnie silny, ale aby go zniwelować w krótkim okresie, stopy procentowe NBP musiałyby wzrosnąć aż o 75 punktów bazowych – dodają.

Ekonomiści banku podkreślają, że w okresach podwyższonej inflacji przełożenie wzrostów płacy minimalnej na ceny jest silniejsze, niż w czasie, gdy inflacja jest mała. Takiemu przełożeniu sprzyja też niskie bezrobocie. A ponieważ oba te warunki są spełnione teraz, „wspomniane oszacowanie wpływu nadchodzącej podwyżki płacy minimalnej na inflację jest raczej wartością optymistyczną”.

Polecamy również: