{"vars":{{"pageTitle":"Ekspert: Duża część projektów finansowanych z KPO jest zagrożona. Potrzebna rewizja programu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kpo","krajowy-plan-odbudowy","najnowsze","refinansowanie","srodki-unijne","ue"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"26 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":682758}} }
300Gospodarka.pl

Ekspert: Duża część projektów finansowanych z KPO jest zagrożona. Potrzebna rewizja programu

W ramach Krajowego Planu Odbudowy zaplanowano 56 inwestycji, z których około 43 może nie zostać zrealizowana na czas, oceniają eksperci. To może spowodować, że Polska nie otrzyma refinansowania dla tych projektów z Unii Europejskiej.

O sprawie pisze Polska Agencja Prasowa. Według Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, z którym rozmawiali dziennikarze PAP, wiele z projektów, które mają być finansowane z KPO nie zostało nawet rozpoczętych. Kościjańczuk przypomina, że KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19.

Rozmówca PAP tłumaczy, że opóźnienie w realizacji może oznaczać, że ukończenie projektów nie będzie możliwe do 31 sierpnia 2026 roku. Wtedy upływa ich termin. Wówczas Polska nie otrzyma refinansowania, ponieważ głównym warunkiem otrzymania środków jest ukończenie i zamknięcie inwestycji.

Łukasz Kościjańczuk mówi o rewizji KPO, która jego zdaniem jest niezbędna. Może objąć nawet połowę przedsięwzięć. Proces przygotowania i rewizji przez Brukselę może potrwać nawet kilka miesięcy.

Zdaniem Kościjańczuka, w najbardziej zaawansowanym stadium są przedsięwzięcia, których część prefinansuje Polski Fundusz Rozwoju. Jest to Komponent A, czyli odpowiedzialność i konkurencyjność gospodarki. W ramach tego komponentu realizowana jest m.in. reforma zagospodarowania przestrzennego, czy inwestycje dotyczące łańcucha dostaw żywności i rozwoju przetwórstwa spożywczego, czytamy w artykule PAP.

Gdzie są największe opóźnienia

Zdaniem eksperta najgorzej mają się inwestycje Komponentu D, dotyczącego zdrowia. Blisko 98 proc. z nich jest zagrożonych. Wśród prac nierozpoczętych znajduje się między innymi transformacja cyfrowa służby zdrowia czy rozwój szpitali powiatowych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Ich łączna wartość to 19,3 mld zł, z czego uruchomiono te za niespełna 300 mln zł – mówi Kościjańczuk cytowany przez PAP.

Polska w ramach KPO ma otrzymać prawie 60 mld euro (268 mld zł), w tym 25,3 mld euro (113,3 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (154,8 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Pieniądze były do tej pory blokowane przez Komisje Europejską. KE miała wątpliwości co do przestrzegania praworządności w Polsce za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W tym tygodniu zapadną dwie decyzje, które uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Zapowiedziała to podczas konferencji prasowej w piątek 23 lutego przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Polecamy: