{"vars":{{"pageTitle":"Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","frans-timmermans","inwazja-rosji-na-ukraine","komisja-europejska","main","oze","polityka-klimatyczna","unia-europejska","wegiel"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":283175}} }
300Gospodarka.pl

Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie osiągnięcia celów klimatycznych polityki UE w obliczu wojny w Ukrainie. Z kolei unijne embargo na rosyjskie węglowodory „cały czas jest na stole” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, odpowiedzialny w Komisji Europejskiej (KE) za politykę dot. zielonej transformacji.

Timmermans dodał, że zanim jednak UE podejmie taką decyzję, musi być pewna, że embargo uderzy w Rosję bardziej, niż w Unię.

Zapytany o stosunek UE do nałożenia embarga na import węglowodorów z Rosji, o który apeluje m. in. polski rząd, komisarz Timmermans wskazał, że ta kwestia „cały czas jest na stole”.

– Nic nie jest wykluczone. Ale kiedy wprowadzasz sankcje, musisz być absolutnie pewny, że sankcje dotkną tę gospodarkę, w którą są wymierzone bardziej, niż twoją. Więc zanim UE wprowadzi taką politykę, musi mieć tę pewność. I to obecnie politycy próbują oszacować – mówił.

Nie wykluczył więc, że sankcje w tej formie zostaną wprowadzone. Mówił też o roli zielonej transformacji – także w kontekście tego, jaką OZE ma do odegrania w uniezależnieniu się UE od importu z Rosji. Jak wskazał, Polska w ostatnich latach wydała na na rosyjski węgiel, ropę i gaz kilkaset miliardów złotych, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Podkreślił także, że nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów klimatycznych polityki UE.

– Nie powinniśmy pozwolić, by ta sytuacja [wojna w Ukrainie – red.] odwróciła naszą uwagę od celów strategicznych – mówił Timmermans podczas spotkania z dziennikarzami w Brukseli. – A długoterminowym celem jest to, że potrzebujemy zmniejszyć swoją zależność od źródeł energii spoza Europy.

Wskazał, że musi być to odnawialna energia, bo UE nie może opierać się na węglu jako surowcu – jak wskazał Timmermans, węgiel jako surowiec w energetyce „nie ma przyszłości”. Z kolei kraje UE mają także bardzo małe własne zasoby ropy naftowej i ograniczone zasoby gazu. Jedynym źródłem energii, dostępnym Europie jako własne, jest więc energia odnawialna, powiedział Timmermans.

Jako przykłady technologii OZE, które mogą być wykorzystane w procesie zielonej transformacji, wskazał panele słoneczne i biogaz.

Zresztą zaangażowanie obywateli Polski w to jest już bardzo duże. Nikt w żadnym kraju Unii nie zainstalował tyle paneli słonecznych na dachach prywatnych domów mieszkalnych, co właśnie Polacy. Ideologia w Polsce mierzy się z rzeczywistością. I to rzeczywistość idzie w stronę zielonej transformacji, której Polska mogłaby przewodzić – podsumował Frans Timmermans kwestię dot. zielonej transformacji.