{"vars":{{"pageTitle":"Już 37% prądu w UE pochodzi z energii odnawialnej. Polska daleko w rankingu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["dane","energia-odnawialna","euroa","eurostat","oze","polska","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"26 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253161}} }
300Gospodarka.pl

Już 37% prądu w UE pochodzi z energii odnawialnej. Polska daleko w rankingu

W 2020 roku odnawialne źródła energii zaspokajały 37 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w UE. To wzrost w porównaniu z 34 proc. w 2019 roku. Austria – lider krajowy – z OZE zaspokoiła 78,2 proc. zapotrzebowania.

To dane o tzw. zużyciu energii elektrycznej brutto, czyli inaczej mówiąc, całkowitym zapotrzebowaniu na energię w danym kraju lub regionie.

Wśród państw członkowskich UE ponad 70 proc. energii elektrycznej zużywanej w 2020 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych w Austrii (78 proc.) i Szwecji (75 proc.).

Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych również była wysoka i odpowiadała za ponad połowę energii elektrycznej zużywanej w Danii (65 proc.), Portugalii (58 proc.), Chorwacji i Łotwie (w obu 53 proc.).

Poniższa grafika z danymi Eurostatu przedstawia udział elektryczności z odnawialnych źródeł energii w proc. w 2020 roku z podziałem na kraje.

Na drugim końcu skali udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniósł 15 proc. lub mniej. Takie wyniki odnotowano na Malcie (10 proc.), na Węgrzech i na Cyprze (po 12 proc.), Luksemburgu (14 proc.) i w Czechach (15 proc.).

Polska osiągnęła w tym roku ustalony dla kraju przez UE 15-procentowy cel OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Wedle danych Eurostatu udział OZE w Polsce w 2020 roku sięgnął 16,2 proc. To zgodne z wcześniejszymi doniesieniami GUS, który również wyliczył, iż udział energii odnawialnej przekroczył 16 proc.

Z jakich źródeł pochodziła energia odnawialna?

Jak podaje Eurostat, energia wiatrowa i wodna odpowiadały za ponad dwie trzecie całkowitej energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych (odpowiednio 36 proc. i 33 proc.).

Pozostała jedna trzecia energii elektrycznej pochodziła z energii słonecznej (14 proc.), biopaliw stałych (8 proc.) i innych źródeł odnawialnych (8 proc.).

Poniższa grafika przedstawia podział źródeł energii odnawialnej w UE w 2020 roku w procentach.

Energia słoneczna jest najszybciej rosnącym źródłem OZE: w 2008 r. stanowiła zaledwie 1 proc. energii elektrycznej zużywanej w UE.

Więcej o energii odnawialnej piszemy tutaj: