{"vars":{{"pageTitle":"Europejscy przywódcy: To Iran dokonał zamachu na rafinerie w Arabii Saudyjskiej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["arabia-saudyjska","azja","bezpieczenstwo","bliski-wschod","francja","iran","konflikty","niemcy","onz","organizacja-narodow-zjednoczonych","paliwa","paliwa-kopalne","przemysl-wydobywczy","ropa","ropa-naftowa","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":20465}} }
300Gospodarka.pl

Europejscy przywódcy: To Iran dokonał zamachu na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

„Iran był odpowiedzialny za ataki na dwie saudyjskie rafinerie wcześniej w tym miesiącu” – stwierdzili przywódcy z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec we wspólnym oświadczeniu w ONZ, donosi Al Jazeera.

Ataki dronów przeprowadzone 14 września wymierzone były w zakłady saudyjskiej firmy produkującej ropę naftową Saudi Aramco w Abqaiq, gdzie znajduje się jej największy zakład przetwórstwa ropy naftowej, oraz w Khurais.

Francuski prezydent Emmanuel Macron, brytyjski premier Boris Johnson i niemiecka kanclerz Angela Merkel spotkali się w poniedziałek podczas dorocznego spotkania światowych liderów ONZ w celu ustalenia wspólnego stanowiska i strategii wobec Iranu.

„Jest dla nas jasne, że to Iran ponosi odpowiedzialność za ten atak. Nie ma innego wiarygodnego wytłumaczenia” – stwierdzili trzej przywódcy we wspólnym oświadczeniu wydanym przez Francję.

Te trzy kraje oświadczyły, że są nadal zaangażowane w porozumienie jądrowe z 2015 r., ale zażądały od Teheranu powrotu do pełnej zgodności z nim po tym, jak nie wywiązał się on z niektórych ze swoich zobowiązań.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>> Arabia Saudyjska przymusza bogate rodziny do wykupu akcji Aramco

>> Pięta achillesowa globalnej gospodarki, czyli co oznacza atak na największą rafinerię na świecie