{"vars":{{"pageTitle":"Firmy ponadnarodowe ujawnią swoje podatki. Rząd pracuje nad przepisami, które to umożliwią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cit","finanse-publiczne","minimalny-cit","najnowsze","podatki","podatki-dochodowe","raje-podatkowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"23 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":359479}} }
300Gospodarka.pl

Firmy ponadnarodowe ujawnią swoje podatki. Rząd pracuje nad przepisami, które to umożliwią

Firmy międzynarodowe działające też w Polsce będą musiały publiczne ujawniać, ile zapłaciły podatku w poszczególnych krajach. Rząd opracuje ustawę, która będzie wprowadzać taki obowiązek.

Rząd planuje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości, który ma na celu wdrożenie regulacji unijnych nakładających obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym przez przedsiębiorstwa wielonarodowe UE w podziale na poszczególne kraje. Zgodnie z tą zasad obowiązek będzie dotyczył też przedsiębiorstw, które nie podlegają przepisom UE, ale przychody ich jednostek dominujących lub samodzielnych na terenie państw Unii przekroczą 750 mln euro w ciągu kolejnych dwóch lat.

Zapowiedź przygotowania takiego projektu znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przyjęcie projektu planowane jest na IV kw.

– Dyrektywa 2021/2101 nakłada na duże przedsiębiorstwa wielonarodowe z UE (tj. jednostki dominujące najwyższego szczebla grupy kapitałowej i jednostki samodzielne) obowiązek publicznego ujawnienia informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji związanych z podatkami w podziale na poszczególne kraje – czytamy w wykazie.

Dane zawarte w sprawozdaniu będą musiały być ujawniane odrębnie dla wszystkich państw UE, w których dane przedsiębiorstwo prowadzi działalność, a także dla jurysdykcji podatkowych, które nie przestrzegają standardów dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych. W odniesieniu do pozostałych jurysdykcji podatkowych informacje będą przedstawiane w formie zagregowanej.

W przypadku, gdy takie duże przedsiębiorstwo wielonarodowe nie podlega przepisom państw członkowskich UE, obowiązek ten został nałożony na ich średnie i duże jednostki zależne z UE albo oddziały utworzone w UE. Przepisy te będą stosowane w przypadku, gdy skonsolidowane przychody jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy kapitałowej albo przychody jednostki samodzielnej przekraczają w kolejnych dwóch latach kwotę 750 mln euro, podano także.

– Wdrożenie proponowanych zmian doprowadzi do większej przejrzystości publicznej, w szczególności geograficznego powiązania miejsca płacenia podatku od osób prawnych z miejscem faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej, propagowania społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w celu przyczynienia się do dobrobytu dzięki płaceniu podatków w miejscu osiągania przychodów oraz większej przejrzystości w odniesieniu do działalności przedsiębiorstw w krajach, które nie przestrzegają międzynarodowych norm w zakresie dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych – wskazano w wykazie.


Polecamy również: