{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecki dziennik: Von der Leyen obiecała Polsce unijne fundusze. W tle konflikt na granicy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy","zagranica-o-polsce"],"pageAttributes":["fundusz-odbudowy","fundusze-europejskie","handelsblatt","komisja-europejska","krajowy-plan-odbudowy","unia-europejska","ursula-von-der-leyen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":228661}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecki dziennik: Von der Leyen obiecała Polsce unijne fundusze. W tle konflikt na granicy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen miała obiecać Polsce, że niebawem otrzyma pierwsze środki z Funduszu Odbudowy po Covid-19 – twierdzi niemiecki dziennik Handelsblatt.

Według Handelsblatt, którego informacje opisuje także Deutsche Welle, Polska żąda od KE także wsparcia na wzmocnienie ochrony granicy „i zagroziła przepuszczaniem uchodźców do Niemiec”.

„Komisja Europejska jest zainteresowana tym, by nie powstał tam nowy szlak migracyjny. Von der Leyen nie potrzebuje teraz nowego sporu o to, gdzie mają trafić uchodźcy. Ale Komisja woli nie uczestniczyć w finansowaniu płotów granicznych” – pisze Handelsblatt.

„Wypłata z Funduszu Odbudowy mogłaby zmotywować Polskę do tego, by kontynuować na własną rękę i na własny koszt wątpliwą z punktu widzenia prawa międzynarodowego misję na granicy, nie wciągając w to UE. Teraz byłby korzystny moment, by dostarczyć Polsce pierwszą transzę w wysokości 4,68 mld euro, które zasadniczo jej przysługują. Ale Komisja chciała się upewnić, że zanim popłyną pieniądze z Brukseli, Polska coś naprawi w swoim popsutym reformą systemie sądownictwa. Do tej pory to nie nastąpiło, jak znów stwierdził niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE i nałożył karę dzienną w wysokości miliona euro, której Polska jednak nie płaci” – dodaje Handelsblatt.

1 grudnia także brytyjski Financial Times pisał, że według niektórych dyplomatów przed nadchodzącym końcem roku Komisja zbliży się do zaakceptowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Jak pisał FT, Polska w ostatnich tygodniach poszła na pewne ustępstwa w rozmowach z Brukselą, ale pozostały pewne poważne konflikty, które dotyczyły zwłaszcza praworządności, szczególnie: wezwania do przywrócenia zawieszonych polskich sędziów na stanowiska, a także żądania pisemnych gwarancji co do charakteru każdego nowego porządku, który miałby zastąpić polską Izbę Dyscyplinarną Sędziów, której likwidacji domaga się UE.

Także we wtorek Financial Times napisał, powołując się na słowa wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa, że KE najprawdopodobniej nie zatwierdzi polskiego KPO przed końcem roku.