{"vars":{{"pageTitle":"Najbogatsze kraje świata decydują o nowym globalnym podatku. eksperci: Polska może zyskać najwięcej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-research","beps","euler-hermes","g20","g7","main","podatek-cit","podatki","unikanie-opodatkowania"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"11 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":147174}} }
300Gospodarka.pl

Najbogatsze kraje świata decydują o nowym globalnym podatku. eksperci: Polska może zyskać najwięcej

Szczyt G7 w ten weekend zaproponuje wprowadzenie minimalnego podatku dla firm uzgodnionego w skali globalnej. Firmy będą musiały być opodatkowane, według ostatnich założeń, stawką o wysokości co najmniej 15 procent. Według wyliczeń Allianz Research i Euler Hermes, jednym z krajów, które najbardziej na tym zyskają, jest Polska.

Propozycja G7 zakłada, że firmy na całym świecie będą musiały być objęte podatkiem w globalnie uzgodnionej, przynajmniej minimalnej stawce. Ma ona wynieść, według ostatnich założeń, 15 procent.

Wprowadzenie minimalnego w skali globalnej podatku dla firm ma zapobiegać zjawisku znanemu jako erozja podstawy opodatkowania oraz transfer zysków (base erosion and profit shifting – BEPS).

Najwięksi beneficjenci zmian

Spośród dużych krajów zaangażowanych w działania zapobiegające zjawisku i dla których dostępne są dane, okazuje się, że najwięcej na proponowanych rozwiązaniach zyska Polska, Hiszpania, Chiny i Holandia – wynika z wyliczeń Allianz Research i działu badań ekonomicznych Euler Hermes.

Zdaniem analityków, polski wzrost gospodarczy może być wyższy dzięki takiemu podatkowi aż o 0,8 punktu proc. rocznie.

Decyzja grupy G7 będzie początkiem kluczowego procesu negocjacyjnego, a ewentualne podpisanie porozumienia spodziewane jest w październiku 2021 roku podczas kolejnego spotkania G20.

Inicjatywa ma na celu odwrócenie długoterminowego spadku ustawowej stawki podatku od osób prawnych. Jest odpowiedzią na kryzysu spowodowany pandemią Covid-19, który spowodował gwałtowny wzrost światowego długu publicznego.

Grupa G7 to siedem państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. Są to Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Skutki będą niejednolite w skali świata

Analitycy Allianz Research i Euler Hermes wskazują, że efekty wprowadzenia globalnej minimalnej stawki podatku mogą być bardzo różne dla państw o odmiennych systemach podatkowych. Na przykład kraje, w których wynosi ona poniżej 15 proc., w dużej mierze straciłyby na zmianie. Dlatego też europejskiej harmonizacji podatków sprzeciwia się Irlandia.

Allianz Research to dział badawczy niemieckiego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego działającego w 70 krajach świata i obsługującego 78 mln klientów.

Euler Hermes to grupa ubezpieczeniowo-finansowa, powstała w wyniku fuzji niemieckiego ubezpieczyciela kredytu Hermes Kreditversicherungs AG z międzynarodową grupą Euler.

Czy firma w Czechach to niskie podatki? Eksperci: to zależy, kto pyta