{"vars":{{"pageTitle":"Co zrobić, by Europie nie zabrakło gazu? Potrzebna jest ogromna suma","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","energetyka","gaz","gaz-ziemny","klimat","miedzynarodowa-agencja-energii","najnowsze","oze","surowce","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":436094}} }
300Gospodarka.pl

Co zrobić, by Europie nie zabrakło gazu? Potrzebna jest ogromna suma

Dotychczasowe działania nie wystarczą, by pokryć zapotrzebowanie na gaz w Unii Europejskiej w 2023 r. Potrzebne jest ok. 100 mld euro inwestycji w zwiększenie efektywności i zieloną energetykę.

To wnioski z raportu Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), która współpracuje z Komisją Europejską.

Państwa UE radzą sobie dziś ze spadkiem dostaw gazu rosyjskiego. MAE ostrzega jednak, że rok 2023 może okazać się trudniejszym sprawdzianem.

Wynika to z możliwości dalszego ograniczania dostaw przez Rosję jak i wysokiego zapotrzebowania na LNG na całym świecie. Ale także z tego, że zima może nie być tak łagodna, jak była tegoroczna jesień.

Co powinna zrobić UE?

MAE przewiduje, że luka między podażą a popytem w 2023 r. może sięgnąć 57 mld m3 gazu. Z tego 30 mld m3 powinno zostać pokryte dzięki podjętym już działaniom.

Pozostaje 27 mld m3. Zdaniem ekspertów MAE, do domknięcia luki potrzebne są działania polityczne w krótkim terminie.

Wskazane w raporcie kluczowe działania polityczne na rzecz zmniejszenia popytu to:

MAE podkreśla, że propozycje działań przedstawione w raporcie są zgodne z celami klimatycznymi UE.

– Jak zawsze kluczowe znaczenie będzie miała solidarność państw członkowskich UE oraz dialog międzynarodowy na temat rynków energii i bezpieczeństwa. Jeżeli te dodatkowe środki strukturalne zostaną wdrożone, zminimalizuje to konieczność korzystania z mniej mniej pożądanych sposobów równoważenia rynku, takich jak skoki cen, niszczenie popytu przemysłowego, zwiększanie produkcji z elektrowni węglowych czy ostra międzynarodowa konkurencja o ładunki LNG – czytamy w dokumencie.

Ile to będzie kosztować?

Autorzy oszacowali koszty dodatkowych inwestycji na ok. 100 mld euro.

– Stanowi to mniej niż jedna trzecia z 330 mld euro, które państwa członkowskie UE uruchomiły w ciągu ostatniego roku w ramach pakietów ratunkowych w celu ochrony konsumentów przed wysokimi cenami – czytamy dalej.

Około połowa tej kwoty to wydatki na modernizację budynków. Z kolei 40 proc. to kwoty, jakie państwa UE powinny wydać na odnawialne źródła energii. Pozostała część obejmuje wydatki na instalację pomp ciepła, biometan oraz projekty mające na celu ograniczenie ulatniania się metanu.

– Kwota ta musi zostać pozyskana i wydana w ciągu 2023 r., a realizacja inwestycji od razu przyniosłaby oszczędności dzięki zmniejszeniu wydatków na gaz ziemny – napisano w raporcie.

MAE podkreśla, że oszczędności będą się kumulować w następnych latach. Pozwoli to w przyszłości ograniczyć import gazu. Dodatkowo zmniejszy potrzebę korzystania ze środków ochrony konsumentów przed wzrostem cen.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy też: