{"vars":{{"pageTitle":"Gazowiec Orlenu ruszył w rejs. Dostarczy do Polski kolejny ładunek LNG","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dostawy-gazu","flota","gaz","lng","najnowsze","orlen","polska","usa","wspolpraca-gospodarcza"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"19 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":586850}} }
300Gospodarka.pl

Gazowiec Orlenu ruszył w rejs. Dostarczy do Polski kolejny ładunek LNG

Gazowiec „Grażyna Gęsicka” wyruszył 17 czerwca w swój pierwszy rejs do Polski z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG), podała Grupa Orlen. Jednostka dotrze do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod koniec czerwca bieżącego roku i dostarczy do Polski ładunek o wolumenie około 65 tys. ton LNG.

Orlen zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dywersyfikację kierunków i źródeł pozyskania gazu. W tym procesie kluczową rolę odgrywa LNG dostarczane statkami. Stąd tak ważne jest zapewnienie stabilności transportu morskiego, czego gwarantem jest flota nowoczesnych gazowców budowanych na zamówienie Grupy Orlen – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Dzięki tym jednostkom nie tylko zwiększamy możliwość pozyskania gazu, ale też zyskujemy dużą elastyczność w zakresie szybkiego reagowania na zmiany zapotrzebowania ze strony naszych odbiorców. Jednocześnie umacniamy pozycję koncernu na globalnym rynku LNG – dodał Obajtek.


Czytaj również: Polska będzie wydobywać więcej gazu w Norwegii. PGNiG ma udziały w nowych złożach


Orlen dopracowuje swoją flotę

Gazowiec „Grażyna Gęsicka” jest drugą jednostką we flocie Grupy Orlen. Pierwszy, o imieniu „Lech Kaczyński”, pełni służbę od lutego bieżącego roku. Do tej pory dostarczył on do Polski trzy ładunki LNG. Ostatni z nich dotarł do Świnoujścia 8 czerwca.

Flota gazowców Grupy Orlen będzie liczyć łącznie osiem statków. Każdy może przetransportować ładunek LNG, który odpowiada ok. 105 mln m3 gazu ziemnego w stanie lotnym. Rozmiar gazowców został tak wybrany, aby zapewnić im odpowiednio dużą ładowność, a jednocześnie możliwość zawijania do niemal wszystkich terminali skraplających i regazyfikacyjnych na świecie – podano.

Gazowce będą wykorzystywane zarówno do obsługi kontraktów długoterminowe Grupy Orlen na dostawy LNG z USA, ale też do przewożenia ładunków zakupionych na rynku spotowym.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Własna flota statków pozwala Grupie w optymalny sposób zarządzać tymi transakcjami – w zależności od sytuacji na rynku ładunki LNG mogą być dostarczane do Polski, bądź przekierowane do innego kraju.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego.

Polecamy rownież: