{"vars":{{"pageTitle":"Gazprom produkuje najmniej gazu od 14 lat. Rosyjski gaz płynie, ale nie w kierunku Europy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","eksport","energetyka","gaz","gazprom","najnowsze","rosja","rurociag","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":335723}} }
300Gospodarka.pl

Gazprom produkuje najmniej gazu od 14 lat. Rosyjski gaz płynie, ale nie w kierunku Europy

Produkcja rosyjskiego Gazpromu w zeszłym miesiącu spadła o 14 proc. w stosunku do czerwca. Ten fakt zwiększa obawy o wystąpienie tej zimy kryzysu energetycznego w Europie.

Dzienna produkcja Gazpromu spadła w lipcu do najniższego poziomu od 2008 roku. Przesył gazu rosyjskiego koncernu w zeszłym miesiącu wynosił 774 mln metrów sześciennych dziennie, czyli o 14 proc. mniej niż w czerwcu.

Z kolei całkowita roczna produkcja Gazpromu gazu na eksport wyniosła 262,4 mld m3, co stanowi 12-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Bloomberg.

To tylko prace konserwacyjne?

Spowolnienie produkcji to odwet Kremla za nałożone przez Unię Europejską sankcje, wynikające z rozpoczętej w lutym inwazji Rosji na Ukrainę.

Kontrolowany przez Moskwę koncern gazowy ograniczył w zeszłym tygodniu dostawy gazu do głównego gazociągu kontynentu prowadzącego do Europy – Nord Stream 1 – do zaledwie 20 proc. przepustowości.

Oficjalnie Gazprom twierdzi, że obniżenie produkcji związane jest z konserwacją turbin, jednak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​„nie ma uzasadnionego technicznego powodu” redukcji.

Z powodu obaw, że dostawy gazu zostaną przerwane w krytycznych zimowych miesiącach, co może zagrozić Europie w trakcie najbliższego sezonu grzewczego, Unia Europejska w zeszłym tygodniu ustaliła dobrowolną redukcję zużycia gazu o 15 proc., która stanie się obowiązkowa, jeśli Kreml zamknie dostawy.

Gaz z Rosji płynie… do Chin

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy wzrosły dostawy rosyjskiego gazu do Chin. Koncern energetyczny podał w oświadczeniu, że eksport gazu do Państwa Środka za pośrednictwem rurociągu Siła Syberii wzrósł o 61 proc. Nie podał jednak innych danych – informuje dziennik The Guardian.

– Dostawy, w szczególności w lipcu, regularnie przekraczały dzienną kwotę kontraktu, osiągając codziennie nowe rekordy – podał Gazprom.

Kiedy otwarcie gazociągu Baltic Pipe? Minister infrastruktury podaje datę