{"vars":{{"pageTitle":"Gdyby przemysł cementowy był krajem, emitowałby mniej CO2 tylko od Chin i USA. Dlatego inwestorzy zwiększają presję","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budownictwo","cement","co2","dwutlenek-wegla","ekologia","emisja","klimat","ochrona-srodowiska","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":14877}} }
300Gospodarka.pl

Gdyby przemysł cementowy był krajem, emitowałby mniej CO2 tylko od Chin i USA. Dlatego inwestorzy zwiększają presję

Grupa inwestorów, którzy łącznie zarządzają kapitałem o wartości 2 bilionów dolarów (czyli tyle, ile wynosi PKB Włoch), postanowiła wpłynąć na producentów cementu, aby przyspieszyć wysiłki na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, informuje CNN.

Grupa składa się z członków Grupy Inwestorów Instytucjonalnych ds. Zmian Klimatu oraz inicjatywy Climate Action 100+.

Produkcja cementu, która wykorzystuje ogromne ilości ciepła i energii, jest odpowiedzialna za 7 proc. emisji dwutlenku węgla wytworzonej przez człowieka.

Gdyby przemysł cementowy był krajem, jedynie USA i Chiny miałyby większą emisję. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej trudno będzie zmniejszyć emisję CO2 wynikającą z produkcji betonu przy jednoczesnym zaspokojeniu popytu na ten materiał.

Oczekuje się, że zmniejszenie popytu z Chin zostanie zrównoważone przez ekspansję na innych rynkach.

Niektóre przedsiębiorstwa już zaczęły pracę nad zmniejszeniem emisji wynikających z produkcji i używania cementu w Budownictwie.

Niedawno informowaliśmy, że francuskie firmy z branży budowlanej, Bouygues Construction i Hoffmann Green Cement Technologies, podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju projektu nowego rodzaju cementu o niższym śladzie węglowym.

Nowy cement ma mieć o 70 do 80 proc. niższy ślad węglowy od masowo obecnie wykorzystywanego w budownictwie cementu portlandzkiego.

>>>Czytaj też: Filmy porno są odpowiedzialne za taką samą ilość emisji CO2 co gospodarka Belgii