{"vars":{{"pageTitle":"Gdzie na świecie wciąż rządzi przekupstwo? Oto 30 najbardziej skorumpowanych krajów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["korupcja","main","najnowsze","pkb-per-capita","somalia","sudan-poludniowy","syria","wenezuela"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"17 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":627700}} }
300Gospodarka.pl

Gdzie na świecie wciąż rządzi przekupstwo? Oto 30 najbardziej skorumpowanych krajów

Od dręczonej wojną Syrii po Haiti z defraudacji milionów dolarów. Oto 30 państw borykających się z największymi problemami korupcji.

Na mapie najbardziej krajów najbardziej dotkniętych przekupstwem i łapówkarstwem próżno szukać państw europejskich. Na niechlubnej liście, wyłonionej przez CEO World, najwięcej znalazło się państw afrykańskich. Nie brakuje też krajów Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Na szczycie zestawienia najbardziej skorumpowanych krajów świata znalazła się Somalia. Kraj stoi w obliczu zawirowań gospodarczych z PKB na mieszkańca wynoszącym 544 dolarów. Korupcja przeniknęła nawet do banku centralnego tego kraju, co skutkuje licznymi wypłatami na cele prywatne.


Czytaj także: Ten kraj rozwija się najszybciej na świecie. Bogactwo może mu zapewnić ropa naftowa


Drugie miejsce przypadło Syrii, trawionej wieloletnimi konfliktami. Niszczycielskie warunki panujące w tym kraju powodują, że PKB na mieszkańca wynosi 533 dolarów. Korupcja jest tam wszechobecna – od urzędników miejskich po armię, co dodatkowo nie pozwala temu państwu na odbicie się, wynika z danych opublikowanych przez CEO World.

Na miejscu trzecim uplasował się jeden z najmłodszych krajów, czyli Sudan Południowy. Tam PKB na mieszkańca wynosi 326 dolarów. Kraj boryka się z korupcją na wielu poziomach. Szczególnie dotknięta jest tam młodzież, która stoi w obliczu ograniczonych możliwości z powodu korupcji wśród urzędników państwowych wysokiego szczebla i organizacji niskiego szczebla.

Państwo, choć bogate w zasoby ropy naftowej umiejscowiło się wysoko na liście skorumpowanych. Mowa o Wenezueli. Pomimo dużych zasobów Wenezuela ma stosunkowo niskie PKB na mieszkańca, wynoszące 3 052 dolarów. Korupcja wśród kręgów rządowych co jakiś czas powoduje polityczne i społeczne niepokoje.

Następny na liście jest Jemen, którego PKB na mieszkańca wynosi 891 dolarów. Kraj trawiony jest nie tylko korupcją, ale także niewolnictwem. Sprzedajność i łapówkarstwo w tym kraju podsycały protesty poprzedzające trwającą dekadę wojnę domową. I nadal pozostają centralnym elementem jemeńskiego konfliktu.

W Pakistanie korupcja wynikającą ze słabości instytucji to jedna z przyczyn słabych wyników gospodarczych. Brak woli politycznej, przerost biurokracji i niskie wynagrodzenia w sektorze publicznym są paliwem do rozprzestrzeniania się korupcji.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Pogrążoną w niestabilności politycznej Libię również toczy rak korupcji i co gorsza rośnie on na jednej z najważniejszych inwestycji w kraju, czyli budowie zapór wodnych. Co dodatkowo potęguje wyzwania związane z katastrofalnymi powodziami.

Dalej są Korea Północna i Haiti. Przywódcy tego ostatniego kraju oskarżeni są o defraudację milionów dolarów. Dziesiątkę najbardziej skorumpowanych państwa zamyka Gwinea Równikowa. Ten afrykańska gospodarka została poważnie dotknięta korupcją, co doprowadziło do wieloletniej recesji.

Pozostała dwudziestka krajów wyniszczanych przez korpucję to Burundi, Turkmenistan, Nikaragua, Komory, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Bissau, Republika Konga, Republika Sudanu, Erytrea, Zimbabwe, Mjanma, Irak, Honduras, Azerbejdżan, Tadżykistan, Nigeria, Liban, Gwatemala i Republika Środkowoafrykańska.

Zmiany jakie musiałyby zajść we wszystkich skorumpowanych krajach sprowadzają się do transformacji systemowej, która pozwoliłaby na powstanie struktur umożliwiających uczciwe zarządzanie krajem.

Czytaj także: