{"vars":{{"pageTitle":"Glapiński: inflacja zacznie spadać, a polska gospodarka nie wejdzie w recesję","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","inflacja","makroekonomia","najnowsze","nbp","pkb","prezes-nbp","recesja"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"1 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":335222}} }
300Gospodarka.pl

Glapiński: inflacja zacznie spadać, a polska gospodarka nie wejdzie w recesję

Inflacja po wakacjach zacznie opadać, a polska gospodarka nie wejdzie w recesję, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Ocenił, że wskaźnik CPI w przyszłym roku będzie jednocyfrowy, a w celu inflacyjnym znajdzie się 2024 r.

– Mamy wysoką inflację, która już po wakacjach zacznie się obniżać, by w przyszłym roku zejść do jednocyfrowego wskaźnika, a w 2024 r. znaleźć się w naszym celu inflacyjnym – powiedział Glapiński w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”.

– Tymczasem kraj się rozwija, PKB rośnie. Inflacja, jeśli nie zajdą inne okoliczności, będzie maleć – dodał.

Podkreślił, że wystąpienie recesji w Polsce jest scenariuszem mało prawdopodobnym.

– Wszystko na to wskazuje, że nie wejdziemy w recesję. Najbardziej pesymistyczne prognozy pokazują, że możemy mieć co najwyżej do czynienia z tzw. techniczną recesją, tempem wzrostu gospodarczego poniżej zera przez dwa kwartały – podsumował szef banku centralnego.


Czytaj również: Recesja w przemyśle pogłębia się szybciej, niż oczekiwano. Kolejny spadek PMI dla Polski


Na konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu RPP Glapiński powiedział, że w Polsce recesji się nie spodziewamy. Możliwa będzie recesja techniczna – przez dwa kwartały PKB może mieć ujemny wzrost. Mówił też, że szczyt inflacji nastąpi latem, a następnie zacznie się jej powolne obniżanie, zaś powrót powróci do pasma odchyleń od celu NBP (2,5 proc. plus/minus punkt procentowy) powinien nastąpić w w 2024 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątek, że według szybkiego szacunku danych, inflacja konsumencka wyniosła 15,5 proc. w ujęciu rocznym w lipcu br. (wobec 15,5 proc. rok do roku w czerwcu).


Polecamy: