Krajowy Plan Odbudowy nie miałby większego wpływu na polski wzrost gospodarczy, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Według szefa NBP „KPO służy do prymitywnego, ekonomicznego szantażu Polski”. I, jak dodał, nie należy ulegać takiemu szantażowi.
Adam Glapiński udzielił wywiadu tygodnikowi Sieci. Był w nim pytany m.in. o brak wypłat pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Prezes NBP stwierdził. że „środki z KPO mają dla rozwoju gospodarczego minimalne znaczenie”.
– Dodałyby do wzrostu gospodarczego 0,3–0,4 proc. PKB. Przy naszym normalnym ok. 4-proc. wzroście to nie ma większego znaczenia. Polityczny charakter tej blokady, jej faktyczna bezprawność nie ulegają wątpliwości, nawet nie jest to specjalnie skrywane – powiedział szef banku centralnego.
„Prymitywny szantaż Polski”
Według niego „wejście Polski do Unii Europejskiej dało nam taki skok nie dlatego, że spadł na nas deszcz pieniędzy, bo tak nie było i były one przeznaczone na z góry określone cele, ale ponieważ uzyskaliśmy dostęp do wspólnego rynku i umieliśmy z tej szansy skorzystać.
KPO dla Polski rok później. Eksperci: Nowy spór z UE może utrudnić odblokowanie funduszy
– Pamiętajmy też, że państwa zachodnie zyskały na tym o wiele więcej niż my. Weszły na wygłodniały, ubogi rynek, zbudowały potężne firmy, sieci handlowe, cieszą się wielkimi zyskami. KPO służy do prymitywnego, ekonomicznego szantażu Polski. Nie należy temu ulec – powiedział Adam Glapiński.
Polska formalnie ma ma możliwość skorzystania z 23,9 miliardów euro w dotacjach i 11,5 miliarda euro w pożyczkach w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do tej pory jednak polski rząd nie złożył wniosku do Komisji Europejskiej o uruchomienie tych środków, choć dostał takie prawo już na początku czerwca 2022 roku.
Rząd nie składa wniosku, bo KE ma zastrzeżenia do wypełnienia przez Polskę niektórych tzw. kamieni milowych, których zaliczenie jest konieczne do wypłacenia pieniędzy. Chodzi m.in. o polskie reformy wymiaru sprawiedliwości. Ustawa, która otwierała drogę do kompromisu w tej sprawie utknęła w Trybunale Konstytucyjnym.
Inflacja „została skutecznie zdławiona”
Szef NBP odniósł się również do ostatnich danych o inflacji. Jak mówił jej wzrost w poprzednich miesiącach wynikał z czynników zewnętrznych.
– Inflacja, która przyszła z zewnątrz i dotknęła cały świat, została skutecznie zdławiona, a jednocześnie bezrobocie nie wzrosło, firmy nie upadły. Jeśli to kogoś martwi, to tylko polityków opozycji – mówil Glapiński dla tygodnika Sieci.
Pytany czy według niego problem dużej inflacji mamy już za sobą, powiedział: – Tak, wyszliśmy z tego bolesnego kłopotu. Dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej kolejna obniżka stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. dowodzi, jak dobra jest sytuacja.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 proc. rok do roku i była niższa niż w sierpniu (10,1 proc.). Jednocześnie aktualny cen inflacyjny NBP to 2,5 proc. z możliwością odchylenia na plus lub na minus i punkt procentowy.
Według aktualnej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 11,9 proc. To środek przedziału w jakim, według NBP z 50-procentowym przedziale znajdzie się inflacja. W tej samej projekcji założono, że w 2024 r. środek przedziału dla inflacji wyniesie 5,3 proc. Natomiast w roku 2025 będzie to już 3,6 proc.
oprac. Marek Chądzyński