{"vars":{{"pageTitle":"GPW uruchomiła nowy segment – obejmie spółki rodzinne notowane na głównym rynku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gielda","gielda-papierow-wartosciowych-w-warszawie","gpw","inwestycje","rynek","spolki","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"16 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":162252}} }
300Gospodarka.pl

GPW uruchomiła nowy segment – obejmie spółki rodzinne notowane na głównym rynku

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła segment spółek rodzinnych. Zostało do niego zakwalifikowanych 178 spółek z głównego rynku warszawskiej giełdy.

Spółki, które utworzą nowy segment Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) stanowią 40 proc. głównego rynku na warszawskim parkiecie. Średnia kapitalizacja spółki z tego segmentu wynosi 835 mln zł. Najwięcej jest w nim spółek z takich branż, jak: nieruchomości, inwestycje oraz odzież i obuwie.

Spółki rodzinne rentowniejsze w czasach kryzysu

Wyodrębnienie segmentu spółek rodzinnych ma się przysłużyć samym firmom, ale także zwrócić uwagę inwestorów na ich atrakcyjność.

Z badania GPW i firmy doradczej Grant Thornton wynika, że w czasach dobrej koniunktury spółki rodzinne przynoszą inwestorom podobne zyski, jak pozostałe spółki giełdowe. Jednak przewagę spółek rodzinnych można było zauważyć w okresie pandemii COVID-19, kiedy spółki rodzinne wykazywały wyższą rentowność niż inne spółki giełdowe.

„Firma rodzinna na giełdzie to połączenie najlepszych elementów z dwóch światów. Z jednej strony mamy rodzinę, która buduje przedsiębiorstwo ‚na pokolenia’, a z drugiej notowana spółka może łatwo i elastycznie pozyskiwać kapitał poprzez emisje akcji lub obligacji” – powiedział prezes GPW, Marek Dietl.

„Liczymy również, że większe zainteresowanie inwestorów przełoży się na jeszcze częstsze wykorzystywanie rynku publicznego w procesie sukcesji biznesów rodzinnych. Jest to wyzwanie nie tylko w Polsce, ale z całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Właśnie rynkowa wycena może zmniejszyć tarcia w rodzinie związane z sukcesją” – mówi Marek Dietl.

Za spółkę rodzinną, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, uznawana jest spółka giełdowa, jeżeli osoba, która założyła albo przejęła firmę, wraz z jej rodziną i zstępnymi posiadają łącznie co najmniej 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy tej firmy.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst, czyli rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe.