{"vars":{{"pageTitle":"Hawajska coraz droższa. Ceny pizzy rosną w całej Unii Europejskiej i Polska nie jest wyjątkiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-zywnosci","eurostat","main","najnowsze","pizza","quiche","ultra-przetwozona-zywnosc","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"12 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":673592}} }
300Gospodarka.pl

Hawajska coraz droższa. Ceny pizzy rosną w całej Unii Europejskiej i Polska nie jest wyjątkiem

Ceny pizzy szaleją. To popularne w Polsce smaczne, proste i szybkie danie do pewnego momentu miało jeszcze jedną zaletę – było tanie. Wydaje się jednak, że czas niskich cen „włoskiego placka” przeszedł już do historii.

Ceny pizzy rosną w całej Unii Europejskiej. W grudniu 2023 roku pizza i quiche (placek z kruchego ciasta z nadzieniem) kosztowały o niemal 6 proc. więcej niż w pod koniec 2022 roku. To dane Eurostatu, urzędu statystycznego UE, który zbiera dane na temat państw członkowskich.

Jednocześnie, jak podaje Eurostat, sięgając wstecz, ceny pizzy były w grudniu 2022 roku o 16 proc. wyższe niż w grudniu rok wcześniej. Oznacza to, że wzrost cen pizzy i quiche w 2023 roku spowolnił. Jednak się nie zatrzymał. Ceny pizzy wciąż idą w górę.

Hawajska coraz droższa

Wśród państw członkowskich najwyższy wzrost cen pizzy odnotowano na Węgrzech (13,4 proc.). Na podium, z dwucyfrowymi wzrostami, znalazły się także Luksemburg (11,3 proc.) i Łotwa (10,6 proc.).

Ale i w Polsce ceny pizzy poszły w ciągu roku do góry więcej niż średnio w UE, bo o niemal 8 proc. Zajmujemy pod tym względem ósme miejsce ex aequo z Francją.

Na drugiej szali znalazła się Holandia – jedyny kraj członkowski, w którym, choć niewiele, ceny pizzy spadły rok do roku – o 0,9 proc. Nieznaczne wzrosty cen pizzy i quiche odnotowano z kolei w Danii (0,6 proc.) i Belgii (1 proc.).

Widać to na poniższej grafice:

Dlaczego pizza drożeje?

Powodów tego stanu rzeczy może być kilka. Po pierwsze, wzrosły ceny niektórych składników pizzy, jak pomidory czy mąka. Susze, choroby upraw i inne problemy związane ze zmianami klimatu doprowadziły do niższych plonów pszenicy i wyższych cen składników.

I chociaż w Polsce pszenica na koniec ubiegłego roku była tańsza niż rok wcześniej o ponad 40 proc., to jej rekordowe ceny przypadły na lata 2021-2022. Z kolei ceny warzyw w 2023 roku rosły szybciej niż w innych państwach UE i są w tendencji wzrostowej. W ubiegłym roku warzywa były o jedną piątą droższe niż rok wcześniej. W 2022 roku – zdrożały o ponad jedną trzecią wobec roku 2021.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wzrosły także koszty pracy i, co chyba najważniejsze, koszty energii elektrycznej. Borykała się z nimi cała Europa. W Polsce w 2023 roku odnotowaliśmy wzrost cen prądu o 20 proc. Wraz z drożejącymi czynszami i mediami, pizzerie często przerzucały koszty na konsumentów, a wyższe ceny pizzy stawały się faktem.

Wreszcie, w górę poszły także usługi związane z dostawą dań. Ponieważ coraz więcej osób korzysta z dostawy online, pizzerie muszą inwestować w technologię i infrastrukturę, aby nadążać za popytem. Jak podaje platforma pyszne.pl, ceny dań gotowych dostarczanych za jej pośrednictwem rosły mocniej niż inflacja w ciągu pięciu ostatnich lat. W szczycie, na przełomie lat 2022 i 2023 dania gotowe drożały nawet o 25 proc.

Ponadto wzrosły również koszty czynszu i mediów, które często są przerzucane na konsumentów w postaci wyższych cen. Kolejnym czynnikiem wpływającym na rosnące ceny pizzy jest zapotrzebowanie na wysokiej jakości składniki. Wiele pizzerii korzysta obecnie z organicznych i lokalnych składników, które mogą być droższe niż produkowane masowo zamienniki o niższej jakości. Chociaż te składniki mogą poprawić smak pizzy, mają one również wpływ na wyższą cenę.

Czytaj także: