{"vars":{{"pageTitle":"Ile będzie czekolady w czekoladzie, czyli skutki rekordowo wysokich cen kakao na świecie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-kakao","ceny-zywnosci","czekolada","inflacja","kakao","najnowsze","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":697454}} }
300Gospodarka.pl

Ile będzie czekolady w czekoladzie, czyli skutki rekordowo wysokich cen kakao na świecie

Ceny kakao gwałtownie rosną, bijąc 46-letnie rekordy. Eksperci przewidują, że niedobór tego surowca będzie się pogłębiać. To zła wiadomość dla konsumentów, którzy prawdopodobnie będą musieli zapłacić więcej za swoje ulubione słodycze. Albo dostaną gorszy produkt.

Nad sytuacją na światowym rynku kakao pochylili się eksperci z Allianz Trade. W swoich ostatnich raporcie zwracają oni uwagę, że ceny kakao pobiły właśnie historyczne rekordy.

Przyczyna problemu tkwi w Afryce Zachodniej. To tam, w krajach takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Kamerun i Nigeria, produkuje się blisko 75 proc. światowego kakao. Niestety, sektor ten boryka się z wieloma problemami, takimi jak niskie ceny skupu dla rolników, niedoinwestowanie i przestarzałe praktyki rolnicze.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Skutkiem tego jest coraz mniejsza produkcja kakao, która nie nadąża za rosnącym popytem. W rezultacie ceny surowca gwałtownie rosną. Obecnie tona kakao kosztuje ponad 6000 dolarów, podczas gdy średnia cena w latach 2015-2019 wynosiła około 2500 dolarów.

Co to jest chocoflation?

Co to oznacza dla konsumentów? Producenci słodyczy, aby chronić swoje marże, prawdopodobnie będą szukać sposobów na obniżenie kosztów. Może to oznaczać zmniejszenie zawartości kakao w produktach, zastąpienie go tańszymi alternatywami lub zmniejszenie gramatury słodyczy (tzw. shrinkflation). Innym rozwiązaniem będzie po prostu podniesienie cen.

Eksperci Allianz Trade przewidują, że ceny detaliczne czekolady będą rosły w najbliższym czasie. Na razie wzrost ten jest niższy niż wzrost cen kakao, co sugeruje, że najgorsze dla miłośników czekolady dopiero nadejdzie.

Sytuacja ta jest również wyzwaniem dla całego sektora kakaowego. Trwający niedobór surowca powinien być sygnałem alarmowym dla rządów i producentów, aby zainwestować w modernizację upraw kakao i poprawić warunki życia rolników. Tylko wtedy możliwe będzie zapewnienie zrównoważonej produkcji kakao i zaspokojenie rosnącego globalnego popytu na czekoladę, podkreśla Allianz Trade.

Czytaj więcej: