{"vars":{{"pageTitle":"Ilu uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce? [AKTUALNE DANE]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ministerstwo-rodziny-i-polityki-spolecznej","praca","praca-dla-uchodzcow","rynek-pracy","uchodzcy","ukraina","wojna","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":318749}} }
300Gospodarka.pl

Ilu uchodźców z Ukrainy pracuje w Polsce? [AKTUALNE DANE]

Od początku wojny w Ukrainie, już co najmniej 420 tys. uchodźców ukraińskich podjęło pracę w Polsce – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej.

Około 420 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę podstawie nowych, uproszczonych przepisów – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Nowe, uproszczone przepisy dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy weszły w życie w połowie marca.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym umożliwia nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Natomiast pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy.

Pod koniec maja minister pracy i opieki społecznej, Marlena Maląg, informowała, że pracę w Polsce od początku wojny podjęło już 180 tys. kobiet – uchodźczyń z Ukrainy.

Podkreślała, że rząd maksymalnie uprościł wszystkie procedury, związane z dostępem do rynku pracy dla Ukraińców.

– Nam przede wszystkim zależy na tym, żaby rozwiązania w polityce długofalowej były systemowe. Stąd ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy (…) Pracodawca zgłasza konkretną osobę z Ukrainy, i praca staje się legalna – mówiła Marlena Maląg.

Na czym polega ustawa ułatwiająca zatrudnienie uchodźców?

Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie pozwala na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online, wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą uzyskać profil zaufany.

Jednocześnie zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy.

Pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić za pośrednictwem praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy. Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.