{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja bazowa jeszcze w górę. Ale wzrost jest mniejszy od oczekiwań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","inflacja","inflacja-bazowa","makroekonomia","najnowsze","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":463801}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja bazowa jeszcze w górę. Ale wzrost jest mniejszy od oczekiwań

Inflacja bazowa w Polsce w grudniu 2022 r. wzrosła do 11,5 proc., podał Narodowy Bank Polski. Wskaźnik był wyższy, niż miesiąc wcześniej.

Według opublikowanych danych NBP, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 11,5 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści spodziewali się, że będzie to 11,6 proc.

Jednocześnie grudniowa inflacja bazowa była wyższa, niż w listopadzie, kiedy to wyniosła 11,4 proc., wynika z danych NBP.

Najczęściej używanym przez analityków wskaźnikiem jest właśnie wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii. Pokazuje on tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ. Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym.

Najnowszy odczyt inflacji bazowej jest najwyższy w historii.

NBP podał też inne miary inflacji bazowych. I tak:

Według wcześniej publikowanych danych GUS wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) wyniósł 16,6 proc. rok do roku. Było to znacznie mniej, niż w listopadzie (17,5 proc.).

Polecamy także: