{"vars":{{"pageTitle":"Goldman Sachs: rządowa tarcza zbije inflację o 3-3,5 pkt proc.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["goldman-sachs","inflacja","makroekonomia","prognozy","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":246828}} }
300Gospodarka.pl

Goldman Sachs: rządowa tarcza zbije inflację o 3-3,5 pkt proc.

Tarcza Antyinflacyjna pozwoli na zbicie inflacji o 3-3,5 pkt proc. – ale za cenę większej zmienności poziomu wzrostu cen. Tak wynika w raportu ekonomistów Goldman Sachs.

Wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej i Tarczy Inflacyjnej 2.0 przez polski rząd pomoże obniżyć inflację. Jednak nie na tyle, by powróciła ona w okolice celu zakładanego przez politykę banku centralnego. Tak wskazują analitycy banku Goldman Sachs, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie.

– W momencie najsilniejszego oddziaływania, działania rządu obniżą inflację o 3-3,5 pkt proc. – podają w raporcie dotyczącym inflacji w Polsce.

Wg najnowszego odczytu GUS, inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła w Polsce 8,6 procent. Bardzo wysoki był wzrost żywności, na co wskazują zarówno dane Głównego Urzędu Statystycznego, jak i banku Goldman Sachs.

Cel inflacyjny NBP zakłada inflację na poziomie 2,5 proc., z możliwością odchylenia o 1 pkt procentowy w górę lub w dół.

Ze względu na to, że rządowe Tarcze mają obowiązywać tylko czasowo, do lipca 2022 roku, po tym okresie analitycy spodziewają się gwałtownego podwyższenia inflacji.

Spodziewają się także, że tymczasowość obniżenia podatku VAT przez Tarcze sprawi, że podwyższona inflacja utrzyma się w Polsce dłużej, niż bez tych kroków. Ma nam towarzyszyć także w przyszłym roku.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND