{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8,6%, podał GUS. Wysoki wzrost cen żywności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","ceny-benzyny","ceny-energii","ceny-gazu","ceny-zywnosci","gus","inflacja","main","makroekonomia","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":242884}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8,6%, podał GUS. Wysoki wzrost cen żywności

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za grudzień 2021 r.

Dane oznaczają przyspieszenie wzrostu cen. W listopadzie inflacja wynosiła 7,8 proc.

Średnia inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 procent.

Grudniowa inflacja to najwyższy odczyt od 21 lat – tak dużego tempa wzrostu cen nie notowano od listopada 2000 roku. Wtedy inflacja wyniosła 9,3 procent.

Ze szczegółowych danych GUS wynika, że tylko w ciągu jednego miesiąca, w samym grudniu, ceny wzrosły o 0,9 proc.

 

Niesamowity wzrost cen żywności

Ceny żywności wzrosły o 2,1 proc. (o 8,6 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r.). To największy miesięczny wzrost w tej kategorii od połowy lat 90 ubiegłego wieku.


Polecamy także: Ceny paliw w grudniu spadły nieznacznie. Kiedy zobaczymy działanie tarczy antyinflacyjnej?


Ze szczegółowych danych GUS wynika, że najbardziej w grudniu podrożały owoce (o 6,1 proc. w ciągu jednego miesiąca), mięso wołowe (5,1 proc.) i masło (wzrost cen o 4,5 proc.).

W ciągu roku drastycznie podrożało mięso drobiowe – o ponad 30 proc. Dużo droższe były też tłuszcze roślinne, cukier i oleje. Widać to na wykresie poniżej:

 

Tarcza antyinflacyjna obniży inflację, ale przejściowo

Większość ekonomistów spodziewa się, że tempo wzrostu inflacji teraz może nieco osłabnąć dzięki tarczy antyinflacyjnej 2.0, jaką właśnie uchwalił Sejm. Od 1 lutego spadną stawki VAT na wybrane towary, w tym zostanie wprowadzony zerowy VAT na żywność. Obniża też VAT do zera na gaz, wprowadza niższą 8-proc. stawkę na paliwa oraz 5-proc. VAT na energię i ciepło.

Ekonomiści sądzą, że tarcza antyinflacyjna może obniżyć inflację o około 2 pkt procentowe w pierwszej połowie roku, ale nie rozwiąże problemu wysokiego wzrostu cen. Pik inflacja na poziomie 9-10 proc. może nastąpić w sierpniu, gdy tarcza antyinflacyjna przestanie działać.

Eksperci podkreślają jednak, że precyzyjne prognozowanie inflacji jest teraz utrudnione, bo nie wiadomo, jak na obniżenie VAT zareagują sprzedawcy. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj.

Czytaj więcej o inflacji w Polsce:


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND