{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w listopadzie: pierwszy spadek od lutego. GUS podał ostateczne dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-paliw","ceny-zywnosci","cpi","gus","inflacja","main","makroekonomia","najnowsze","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":420991}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w listopadzie: pierwszy spadek od lutego. GUS podał ostateczne dane

Ile wyniosła inflacja w listopadzie? Według finalnych danych GUS, wyniosła 17,5 proc. w ujęciu rocznym.

Inflacja w Polsce w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. To pierwszy spadek inflacji w ujęciu rocznym od lutego: w październiku inflacja wynosiła 17,9 proc.

Inflacja w listopadzie 2022

Finalny odczyt za listopad okazał się nieco wyższy niż odczyt wstępny. Według wstępnych danych podanych pod koniec listopada, inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 17,4 proc. rok do roku.

Wstępny odczyt GUS okazał się lepszy, niż spodziewali się ekonomiści. Tzw. konsensus rynkowy zakładał, że wskaźnik CPI w listopadzie utrzyma się na zbliżonym poziomie do październikowego i wyniesie około 18 proc.

Przed ostatecznym odczytem w grudniu analitycy spodziewali się, że inflacja w listopadzie wyniosła tyle, ile wskazywały dane wstępne.

Spadek inflacji

Spadek inflacji w listopadzie to pierwsza taka sytuacja od lutego tego roku. Ale wtedy inflacja spadła dzięki wprowadzonej przez rząd tarczy antyinflacyjnej, czyli obniżkom stawek VAT i akcyzy na wybrane towary.

W listopadzie spadek inflacji zawdzięczaliśmy niższym cenom transportu, wskazuje GUS. Paliwa taniały w ślad za spadkiem cen ropy na światowych rynkach. Choć i tak ceny na stacjach nie malały w takim tempie, jak ceny ropy. Ale to wystarczyło, by obniżyć inflację rok do roku.

GUS podał, że w ciągu miesiąca, w porównaniu do października, ceny paliw spadły o 1,2 proc. Ceny nośników energii utrzymały się w listopadzie dokładnie na tym samym poziomie, co w październiku.

Jak uważają analitycy banku PKO BP, spadki cen paliw i opału oznaczają, że wygasa już szok cenowy związany z kryzysem energetycznym:

Inflacja w Polsce

Choć inflacja spadła w listopadzie, to jednak jej poziom nadal należy do najwyższych w ostatnich latach. Pokazuje to wykres poniżej:

Motorem napędzającym inflację są nadal ceny żywności. W ujęciu miesięcznych wzrosły one aż o 1,6 proc. A w porównaniu z listopadem ubiegłego roku są wyższe o 22,3 proc.

Inflacja bazowa nadal rośnie

Choć dane GUS oznaczają niższy poziom inflacji, niż w październiku, to jednak nie oznaczają, że problem inflacji mamy z głowy. Wiele miesięcy wzrostu cen (trend trwa z krótkimi przerwami od marca 2021 roku) doprowadziło do rozlania się inflacji po całej gospodarce.

Na co wskazuje tzw. inflacja bazowa, czyli miernik nie uwzględniający cen paliw i żywności. Tu znów pobiliśmy kolejny rekord. Inflacja bazowa wyniosła bowiem w listopadzie aż 11,3-11,4 proc., jak szacują ekonomiści.

Analitycy mBanku wskazują, że wina leży głównie po stronie łączności:

Z kolei analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę na wzrost cen usług także z zakresu zdrowia:

Czy inflacja zaczyna spadać?

Jeśli jednak nawet proces dezinflacji – jak nazywają go eksperci – zaczął się na dobre, to i tak będzie on bolesny. Spadek inflacji będzie wynikał ze spowolnienia gospodarczego, którego symptomy już mamy. GUS równolegle opublikował dane o strukturze wzrostu PKB w III kwartale. Wynika z nich, że gospodarka hamuje, a jednym z głównych hamulcowych jest konsumpcja prywatna. Pierwsze informacje z IV kwartału też nie są najlepsze. Mamy realny spadek płac, ostre hamowanie sprzedaży detalicznej i pogorszenie wyników firm.

To wszystko składa się na obraz malejącego popytu, co z kolei będzie przekładało się na hamowanie tempa wzrostu cen. Sam proces dezinflacji będzie jeszcze zaburzony na początku roku, bo rząd przywraca podstawowe stawki VAT na paliwa (do 23 proc.) i kończy z zerowym VAT-em od gazu. To zapewne osłabi spadki cen, ale raczej nie powinno zatrzymać trendu. Tym bardziej, że będzie działał też statystyczny efekt bazy: inflacja na początku tego roku była już wysoka, więc punkt odniesienia do kolejnych wyliczeń też będzie wyżej.

oprac. Marek Chądzyński, Martyna Maciuch

Polecamy również: