{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce wzrosła do 6,8% – wynika z finalnych danych GUS. Ceny benzyny skoczyły o 31%, gazu o 53,1% [Aktualizacja]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","glowny-urzad-statystyczny","inflacja","main","makroekonomia","transport","uslugi","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"15 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":182717}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce wzrosła do 6,8% – wynika z finalnych danych GUS. Ceny benzyny skoczyły o 31%, gazu o 53,1% [Aktualizacja]

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 6,8 proc. w ujęciu rocznym według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego za październik.

GUS potwierdził tym samym swój wstępny odczyt z polowy października.

Dane oznaczają mocne przyspieszenie wzrostu cen. We wrześniu inflacja wynosiła 5,9 proc.

Inflacja utrzymuje się na 20-letnich rekordach. Październikowy odczyt to najwyższy poziom tempa wzrostu cen od maja 2001 r. Wtedy inflacja wyniosła 6,9 proc.

Tylko w ciągu jednego miesiąc, w samym październiku, paliwa podrożały aż o 3,1 proc. (o 33,9 proc. w porównaniu z październikiem ubiegło roku). W samym październiku gaz wykorzystywany do napędu samochodów zdrożał aż o 11,9 proc., a w porównaniu z październikiem 2020 r. jego ceny były wyższe o 53,1 proc.

Choć paliwa dominują pod względem dynamiki wzrostu cen, to do inflacji dokładały się również ceny innych towarów. Przede wszystkim nośników energii. W porównaniu z końcem września tego roku wzrosły one o 3,3 proc. (10,5 proc. rok do roku). Z tego najszybciej drożał opał: o 12,8 proc. w samym październiku i 18,3 proc. względem cen sprzed roku. Ceny gazu wzrosły o (odpowiednio) 6,3 proc. i 16,1 proc.

Inflacyjnym motorem były też ceny żywności, które w miesiąc zwiększyły się o 0,5 proc., a w rok o 4,7 proc. Pod względem dynamiki wyróżnia się wzrost cen pieczywa – o 2,4 proc. w samym październiku (9,4 proc. rok do roku). W tym przypadku może to być skutek uboczny drożejącej energii i transportu.

Ekonomiści podtrzymują swoje wcześniejsze opinie co do scenariusza dla inflacji na kolejne miesiące. Październikowy odczyt to ich zdaniem jeszcze nie jest pik: ten nastąpi za miesiąc-dwa, zaś w tym roku inflacja na pewno przekroczy poziom 7 proc.

Inflacyjne dane powinny skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych już w grudniu. To opinia m.in. ekspertów z banku Pekao SA:

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych wzrosło po poniedziałkowym wywiadzie prezesa NBP Adama Glapińskiego dla PAP. Stwierdził on m.in., że „jeżeli napływające dane będą potwierdzać naszą obecną ocenę sytuacji gospodarczej, to prawdopodobieństwo dalszego dostosowania stóp jest wyższe niż ich utrzymania na obecnym poziomie”.

Po wypowiedzi Glapińskiego złoty odrobił część strat z poprzedniego tygodnia. O tym, że polska waluta się osłabia mimo perspektyw dalszego zaostrzania polityki pieniężnej, pisaliśmy tutaj.

Czytaj więcej o inflacji w Polsce:


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND